Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaka poduszka na bezdech senny jest najlepsza?

24 stycznia 2022
Poduszka na bezdech senny, poduszka ortopedyczna, poduszki profilowane
Poduszka na bezdech senny jest bardzo istotnym elementem walki z tym schorzeniem. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla odcinka szyjnego kręgosłupa, aby w trakcie spania znajdował się on w naturalnej pozycji. Stąd też poduszka na bezdech senny, choć nie likwiduje w pełni bezdechu sennego, odgrywa kluczową rolę w jego leczeniu i rehabilitacji.

Przy wyborze poduszki na bezdech senny należy kierować się więc jej funkcjonalnością. Powinna posiadać ona odpowiednie cechy, które pozwolą uznać ją za najlepszą. Jedną z najważniejszych cech najlepszej poduszki na bezdech senny jest jej komfort i ergonomia.

 

 

Do najważniejszych cech, jakie należy zweryfikować przy zakupie poduszki na bezdech senny, należy przede wszystkim materiał, z którego została wykonana i użyta w produkcji technologia. Od niego zależy bowiem, jaką poduszka na bezdech senny będzie miała twardość, sprężystość czy cyrkulację powietrza, a więc istotne nocą właściwości.
Bezdech senny, poduszki do spania, pozycje snu

Jaki kształt poduszki na bezdech senny wybrać?

Idealny kształt poduszki na bezdech senny powinien pozwalać na swobodne przyjmowanie pozycji do spania, a więc pozwalać na sen zarówno na plecach, jak i na boku. Dlatego też poduszka na bezdech senny powinna być poduszką ergonomiczną o odpowiednim wyprofilowaniu. Bardzo ważne jest, aby posiadała ona stosowne wcięcia na barki.

Dobrze dobrany kształt poduszki na bezdech senny pozwoli na utrzymanie odcinka szyjnego kręgosłupa w fizjologicznej pozycji przez całą noc. Poza tym dobrze zaprojektowana poduszka na bezdech senny pozwoli na podtrzymanie głowy, pozwalając na uniknięcie jej protrakcji i retrakcji.

Oprócz ergonomicznego wyprofilowania poduszki, ta idealna i pomagająca na bezdech senny poduszka powinna być wykonana z materiałów o właściwościach antyalergicznych, aby zminimalizować ryzyko podrażnień skóry i problemów z oddychaniem. Odpowiednio dobrana poduszka do spania powinna być także właściwa pod względem twardości, co umożliwia dostosowanie poduszki do indywidualnych potrzeb użytkownika, a przede wszystkim jego postury.
Poduszka na bezdech senny, poduszki ortopedyczne, rodzaje poduszek

Z jakiego materiału poduszkę kupić?

Wybierając poduszkę na bezdech senny należy zwrócić szczególną uwagę na to, z czego została ona wykonana. Większość poduszek ortopedycznych na rynku wykonana jest z pianki termoelastycznej typu visco, czyli pianki memory. Choć sprzedawane są one jako poduszki odpowiednie na bezdech senny, w rzeczywistości są to produkty, których nie powinno polecać się nikomu.

Tego rodzaju poduszki na bezdech senny są bardzo wrażliwe na działanie temperatury, jak również siłę nacisku. Powoduje to, że w lecie głowa zapada się w nią i nadmiernie poci, co dodatkowo niweluje podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Zimą zaś tego rodzaju pianka poliuretanowa może stać się zbyt twarda do spania.

Warto też zauważyć, że wbrew informacjom uzyskiwaniom od wielu sprzedawców, poliuretan jest polimerem, a dokładniej estrowo-amidową pochodną kwasu węglowego. Otrzymywanie pianki memory opiera się więc na mieszaniu tych kilku, które spieniają się i zastygają. Na rynku nie ma innych pianek, niż pianki poliuretanowe. To, jaki jej typ otrzymamy, zależy głównie od ich proporcji.

Najlepszym materiałem do produkcji poduszki na bezdech senny jest otwartokomórkowa pianka poliuretanowa typu HR, która konturuje ciało, a dodatkowo nie zmienia kształtu pod wpływem temperatury. Poza tym ważne jest, aby była ona odlewana z przygotowanych form, nie zaś wycinana. Ta metoda pozwala bowiem na lepsze odzwierciedlenie naturalnych krzywizn kręgosłupa i wykonanie niezbędnego profilowania.
Bezdech senny, poduszka do spania, poduszki anatomiczne

Czy poduszka na bezdech senny jest przewiewna?

Poduszka na bezdech senny musi odznaczać się dobrą wentylacją. Tę zapewniają wyłącznie otwartokomórkowe pianki typu HR, które pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Wykonana z nich poduszka na bezdech senny idealnie konturować będzie kształt, który na nią naciska, jednocześnie nie zapadając się. To właśnie dzięki temu jej komórki pozostaną otwarte, a powietrze może się w niej efektywnie przemieszczać.

W poduszkach na bezdech senny wykonanych z innych rodzajów pianek dochodzi najczęściej do nadmiernego spłaszczania się ich komórek, co przekłada się na blokowanie przez nie przepływu powietrza. Tego efektem jest przegrzewanie się głowy i szyi. To przekłada się na nocne poty, a niekiedy nawet na bezsenność i inne dolegliwości.

Odpowiedniej jakości poduszka na bezdech senny wykonana powinna być z wysokiej jakości otwartokomórkowych pianek typu HR, co nie tylko skutecznie wspomaga terapię bezdechu sennego, ale także zapewnia użytkownikowi komfortowy sen, który poprawia jakość jego snu. Dzięki dopasowaniu do konturów ciała i zapewnieniu optymalnej wentylacji, taka poduszka do spania może stać się istotnym elementem.
Poduszka na bezdech senny, poduszka ortopedyczna, rodzaje poduszek do spania

Jakie są różnice w poduszkach na bezdech senny?

Na polskim rynku dostępne są cztery rodzaje najlepszych poduszek na bezdech senny. Różnice między nimi wynikają z konieczności dopasowania ich wymiarów oraz kształtów do wagi użytkowników. Przeznaczone są one zarówno do spania na boku, jak i do spania na plecach, co czyni je uniwersalnymi.

Najlepsze poduszki ortopedyczne na bezdech senny to:
Dzięki pomocy ze strony specjalistów posiadających wiedzę ortopedyczną i neurologiczną, a także fizjoterapeutów i psychologa, którzy byli brali aktywny udział w procesie design thinking, zapewniają one najwyższy komfort oraz idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, co pozwala na ograniczenie i wsparcie leczenia bezdechu sennego i innych schorzeń. Poza tym osobom z bezdechem sennym korzystającym z pompy CPAP polecamy stosowanie poduszki ortopedycznej CPAP oferowanej przez firmę Dr Sapporo.

Obok poduszki na bezdech senny, bardzo ważne przy tym schorzeniu jest także zadbanie o odpowiedni materac wysokoelastyczny, który zwiększy higienę snu przez umożliwienie optymalnego podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa każdej nocy. Warto zadbać o naprawdę funkcjonalny materac, a nie o produkt dobrego marketingu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy 160x200, materace z pianki, dobór materaca

FAQ: Poduszka na bezdech senny

Jaka poduszka na bezdech senny jest najlepsza?

Najlepsza poduszka na bezdech senny to anatomiczna poduszka ortopedyczna wykonana z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Obecnie najlepszymi poduszkami na bezdech senny są Yoko, Asana, Enso i Hiro. Wybór konkretnej poduszki na bezdech senny zależy od wagi i budowy ciała danego jej użytkownika. Warto skontaktować się ze specjalistą ONSEN®, aby dobrać poduszkę dla siebie.

Jaka poduszka na bezdech senny wspomaga jego leczenie?

Poduszka na bezdech senny wspomaga jego leczenie dzięki ułożeniu odcinka szyjnego kręgosłupa w fizjologicznej pozycji, a także odpowiedniemu wcięciu na barki. Pomaga to w zachowaniu odpowiedniego ułożenia ciała w trakcie snu, co w efekcie przekłada się na jej właściwości zdrowotne.

Czy poduszka na bezdech senny pozwala na jego całkowite wyleczenie?

Poduszka na bezdech senny wspiera proces terapeutyczny i odgrywa dużą rolę w poprawianiu funkcjonowania. Nie sprawdzi się jako jedyna metoda leczenia. Obok zakupu poduszki na bezdech senny należy także podjąć odpowiednią diagnostykę i leczenie przyczynowe.

Czy poduszka memory na bezdech senny to dobry wybór?

Nie. Poduszka na bezdech senny nie może być poduszką memory. Ta bowiem zapada się w trakcie snu, co powoduje zmianę ustawienia odcinka szyjnego kręgosłupa, a tym samym nie utrzymuje go w fizjologicznej pozycji i powoduje nasilenie dolegliwości. Dodatkowo tego rodzaju pianka nie pozwala na odpowiednią wentylację ciała, co skutkuje często poceniem się głowy i karku w trakcie snu.

Co oprócz poduszki na bezdech senny pomoże w jej leczeniu?

Oprócz posiadania poduszki na bezdech senny warto jest zadbać o odpowiedni tryb życia. Powinno się więc zmienić swoje nawyki i postawy. Należy stosować się też do zaleceń lekarskich. Bardzo istotne jest również kupno materaca, który da optymalne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...