Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy wygodna poduszka do spania istnieje?

10 marca 2023
Wygodna poduszka do spania, komfortowy sen, podparcie kręgosłupa
Niemal każdy wie, że stosowanie wygodnej poduszki do spania powinno wiązać się z optymalnym podparciem karku. Tym samym poduszka powinna utrzymywać lordozę szyjną w fizjologicznej pozycji przez całą noc. To zaś przekłada się na wyższą jakość snu, a także na bardziej wydajne funkcjonowanie w ciągu dnia.

Działa to także w drugą stronę. Gdy nie posiadamy odpowiednio wyprofilowanej i wygodnej poduszki do spania, zagraża to wrażliwym strukturom, jakie znajdują się w szyi. W efekcie odczuwać możemy ból kręgosłupa szyjnego, ale także doznawać innych objawów, wśród których często wymienia się sztywność karku i ból ramion. Z kolei te objawy znacznie pogarszają higienę snu.

Dlatego też warto zadbać o to, aby spać na wygodnej poduszce do spania, która podpiera lordozę szyjną w fizjologicznej pozycji. Zapobiegnie ona także wybudzaniu się w nocy przez optymalizację ułożenia głowy, kręgosłupa i barków w trakcie spania. To właśnie wsparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa jest podstawowym czynnikiem decydującym o tym, czy dany produkt jest wygodną poduszką do spania, czy tylko kolejnym niefunkcjonalnym elementem wystroju sypialni.
Wygodna poduszka do spania, komfortowy sen, podparcie kręgosłupa

Jaka jest funkcja wygodnej poduszki do spania?

Typowy człowiek spędza w trakcie snu około 1/3 życia, co daje średnio 8 godzin na dobę. Gdy weźmiemy pod uwagę, że średnia długość życia w Polsce wynosiła w 2022 roku niecałe 76 lat, daje to ponad 25 lat, które przesypiamy. To, jaką funkcjonalność mają stosowane poduszki czy materace, wpływa więc na niezwykle istotną część życia każdego z nas.
 
Efektem używania wygodnej poduszki i materaca jest przede wszystkim umożliwienie organizmowi odpowiedniej regeneracji w nocy. To natomiast wpływa na łagodzenie zmęczenia fizycznego i psychicznego, a w konsekwencji na przywrócenie równowagi w naszych ciałach. Przekłada się to na funkcje metaboliczne i układ hormonalny oraz wiele innych istotnych poziomów funkcjonowania.

Podstawowym zadaniem poduszki jest stabilizacja głowy i ciała w pozycji leżącej. Ma to zapewnić fizyczny komfort podczas snu. Odpowiednia poduszka powinna też umożliwiać naturalne ruchy ciała, a przy tym zapobiegać nadmiernemu uciskowi na głowę, a także niwelować ewentualne wibracje z otoczenia.

Właściwie dobrana poduszka ortopedyczna wzmacnia kręgi szyjne w trakcie snu, co umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji do spania. Stąd też wygodna poduszka do spania musi posiadać optymalną wysokość i być wykonana z właściwych materiałów. Musi też spełniać warunki higieniczne, a więc być wyposażona w poszewkę na poduszkę, którą można zdejmować i prać. 

Standardowe poduszki zazywczaj są zbyt miękkie i podtrzymują jedynie głowę, co nie przekłada się na utrzymanie kręgosłupa szyjnego w odpowiedniej pozycji. Skutkuje to także przełożeniem się nacisku głównie na głowę. Nadto w takich poduszkach, podobnie jak w poduszkach termoelastycznych, głowy zapadają się niżej, co skutkuje zmniejszeniem wentylacji i wzrostem temperatury ciała.

Te same efekty daje spanie na poduszkach lateksowych, bowiem co do zasady lateks jest materiałem nieprzepuszczającym powietrza. Przy wzięciu pod uwagę faktu, że poduszka ma kontakt ze stosunkowo dużą powierzchnią głowy i szyi, materiały te w istotny sposób zaburzają funkcje skóry przez pozbawienie jej dobroczynnego wpływu właściwej cyrkulacji powietrza. Dodatkowo poduszki wykonane z pianki visco mogą zatrzymywać wilgoć lub pyłki, zaś lateks bywa przyczyną wielu uczuleń.
Poduszka memory, pianka z pamięcią kształtu, komfort w nocy

Jak wygodna poduszka do spania pomaga na ból szyi?

Jak pokazują wyniki badań naukowych, nawet 80% populacji ludzkiej przynajmniej raz w życiu doznaje bólu kręgosłupa szyjnego, przy czym większość z tych osób doświadcza ich wielokrotnie. Nadto skarżą się one także na nawaracające migreny oraz często pojawiające się bóle w klatce piersiowej, barkach czy ramionach. Nasilają się one rano, zaś mijają w ciągu dnia, co dowodzi, że to właśnie nieprawidłowa higiena snu odpowiada za ich występowanie.

Właściwie dobrana i wygodna poduszka do spania pozwala zniwelować tego rodzaju dolegliwości przez ustawienie głowy i kręgosłupa szyjnego w odpowiedniej pozycji. Dotyczy to jednak wyłącznie tych poduszek, które zachowują swój kształt przez całą noc, a więc nie są wykonane z pianki visco, która cechuje się lepkością i tym samym zapadaniem. Poza tym, podobnie jak lateks, zapadnięta poduszka memory nie przepuszcza powietrza, co powoduje dodatkowe dolegliwości.
Wygodna poduszka do spania musi być funkcjonalna.
Jak można dowiedzieć się z artykułu naukowego, który stanowi przegląd przeprowadzonych badań, wygodna pozycja do spania nie tylko pomaga na różnego rodzaju dolegliwości, ale też zapobiega powstawaniu nowych. Tymczasem stosowanie nieodpowiednich poduszek, mimo że na pozór mogą być one komfortowe, prowadzić może do wielu chorób i zaburzeń

Tu należy zwrócić uwagę na poduszki ortopedyczne, które sprzedaje się w "tradycyjnych" kształtach, czyli fali lub kostki mydła. Te bowiem są wysokie i tym samym nadają się do spania na boku. Są natomiast zbyt wysokie do spania na plecach. Tymczasem zbyt wysokie poduszki zwiększają kąt zgięcia odcinka szyjnego kręgosłupa i w istotny sposób zakłócają jego fizjologiczną krzywiznę przez zginanie żyły szyjnej i tym samym zaburzając krążenie krwi.

Jeśli są używane przez długi czas, mogą powodować u niektórych osób udar mózgu lub problemy z kręgosłupem szyjnym oraz nienaturalnie zwiększać napięcie mięśni szyi. Ponadto, jeśli szyja jest zgięta, nerwy międzykręgowe mogą ulec uciskowi, co prowadzi do bólu i zaburzeń snu. Jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać, wywoła ona przewlekły ból mięśni szyi. Przez spanie w niewłaściwej pozycji, wiele osób doznaje trudności z obróceniem głowy następnego dnia lub odczuwa ból w szyi czy ramieniu. U dzieci zaś negatywnie wpływa to na rozwój szkieletu

Odrębną kwestię stanowią osoby śpiące na brzuchu lub w nietypowych pozycjach. Te osoby najczęściej wykazują tendencję do odczuwania bólu napiętych mięśni szyi, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, że spanie na brzuchu powinno odbywać się całkowicie bez poduszki. W tej pozycji do spania szyja ulega bowiem rotacji w bok, co z natury ją obciąża, a dodatkowa retrakcja, czyli wygięcie ku tyłowi, jedynie zwiększy ryzyko wystąpienia dolegliwości.
Funkcjonalność, ergonomiczna poduszka do snu, spanie na boku, wysokość poduszki

Jak wybrać wygodną poduszkę do spania?

Również kolejne artykuły naukowe dowodzą, że kluczem do poprawy w zakresie wyżej opisywanych dolegliwości, ale też porannej sztywności karku, jest przede wszystkim dobór wygodnej poduszki do spania. Przy czym wygoda ta powinna być rozumiana jako funkcjonalność, która przekłada się bezpośrednio na komfort, jaki nam przynosi.

Tym samym odpowiednia poduszka do spania powinna cechować się przede wszystkim właściwym podparciem kręgosłupa i głowy przez całą noc, ale także odpowiednią cyrkulacją powietrza czy możliwością zachowania należytej higieny. Wśród warunków, które pozwalają uznać daną poduszkę za wygodną i funkcjonalną, a jakie spełniają poduszki ortopedyczne ONSEN®, opracowania naukowe wymieniają także wysokość, rozmiar i elastyczność oraz właściwości higroskopijne czy utrzymywanie temperatury

Wybierając swoją nową poduszkę, trzeba zwrócić uwagę na to, aby w pozycji leżącej na plecach, utrzymywała ona fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa szyjnego, co pozwoli zmniejszyć napięcie mięśni. W pozycji leżącej na boku kręgosłup szyjny i klatka piersiowa powinny być w linii prostej wraz z głową. To oznacza, że głowa powinna być delikatnie uniesiona w górę, w kierunku przeciwnym od podłogi, aby złagodzić napięcie mięśniowe.

Dobre poduszki powinny mieć optymalną wysokość, aby wspierać szyję w pozycji na plecach, a także głowę. Inną wysokość poduszki stosuje się do spania na plecach, natomiast inną do spania na boku. Jednocześnie efektywnie powinna wypełniać przestrzeń między spodem głowy a szyją.

Dodatkowo, w zależności od szerokości ramion danej osoby, rozmiar poduszki powinien być dostosowany, aby jednocześnie wspierać głowę i szyję. Przy czym większość poduszek nie posiada wyprofilowania dla barków, co powduje ich ułożenie w nieprawidłowej pozycji. Jednocześnie przy spaniu na plecach, optymalna poduszka powinna mieć niższe podparcie, niż do spania na boku. Przy tym na poziomie szyi winna ona być nieco wyższa, aniżeli na poziomie głowy.

W chwili obecnej poduszki ortopedyczne dostępne w Europie niezmiernie rzadko odpowiadają fizjologicznym kształtom dopasowanym do szyi, głowy i ramion. Zazwyczaj są one wycięte z bloków pianki visco, co samo w sobie czyni je najczęściej niezdrowymi. Ich wycinanie powoduje również brak możliwości wytworzenia kątów ujemnych, a więc uniemożliwia odpowiednie wyprofilowanie poduszki.

Obecnie najwygodniejszymi poduszkami do spania są:
  • poduszka piankowa Yoko - dostępna również w wersji Skin+ poduszka ortopedyczna dla osób o drobnej budowie ciała;
  • poduszka piankowa Asana - dostępna również w wersji Skin+ poduszka ortopedyczna dla osób o przeciętnej budowie ciała;
  • poduszka piankowa Enso - dostępna również w wersji Skin+ dwustronna poduszka ortopedyczna dla osób o przeciętnej budowie ciała, będąca najbardziej uniwersalnym wyborem;
  • poduszka piankowa Hiro - dostępna również w wersji Skin+ poduszka ortopedyczna dla osób o masywnej budowie ciała.
Wszystkie one są wyrobami medycznymi klasy pierwszej. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, podlegają on nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co usuwa ryzyko zakupu.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Yoko, Asana, Enso, Hiro, poduszki ortopedyczne, lordoza szyjna, ból kręgosłupa szyjnego

FAQ: Wygodna poduszka do spania

Jak wybrać odpowiednią poduszkę do spania?

Aby wybrać odpowiednią poduszkę do spania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy patrzeć na to, czy dana poduszka do spania jest wygodna, a więc z jakiego materiału jest stworzona. Powinna ona też zapewniać optymalne podparcie dla ciała i kręgosłupa, jak też odpowiadać naszej pozycji snu.

Czy ważne są materiały, z których wykonana jest poduszka?

Tak, materiał poduszki jest ważny, ponieważ wpływa na jej wygodę i trwałość. Poduszki syntetyczne są bardziej trwałe i łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a jednocześnie hipoalergiczne. Gdy są one zaprojektowane, aby odpowiadały ludzkiej anatomii, pozwalają na zdrowy i komfortowy sen. Nie zapewniają tego poduszki naturalne, jak te wykonane z bawełny czy gryki.

Czy cena poduszki jest ważna?

Cena poduszki jest ważna, ale nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym. Dobrej jakości poduszka może być inwestycją na wiele lat, a niższa cena nie zawsze oznacza gorszą jakość.

Jak dbać o poduszkę?

Aby utrzymać poduszkę w dobrym stanie, należy regularnie ją czyścić i wietrzyć. Zaleca się stosowanie pokrowców na poduszkę, które można łatwo prać.

Jak długo powinno się używać poduszkę?

Żywotność poduszki zależy od jej jakości i sposobu użytkowania. Dobrej jakości poduszki mogą wytrzymać wiele lat, ale należy je regularnie prać i dbać o nie, aby przedłużyć ich żywotność. Poduszki ortopedyczne ONSEN® mają aż 10 lat gwarancji, podczas gdy większość producentów zaleca wymianę poduszki co około 2 lata.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...