To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Insomnia – objawy, przyczyny, leczenie15 września 2022 |
![]() |
Insomnia to niemożność zaśnięcia, spania nieprzewanym snem lub brak wypoczynku po obudzeniu. Rozpoznaje się insomnię przejściową, ostrą lub przewlekłą. Zależnie od przyczyn i rodzaju insomni, leczenie bezsenności może być różne.
Powodem insomni często jest stres i zwiększone napięcie emocjonalne. Poza tym insomnia pojawia się w przebiegu depresji, a także innych zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych. Dodatkowo insomnia występuje u osób cierpiących z powodu PTSD. Notuje się też silny związek insomni ze stężeniem hormonów i neuroprzekaźników we krwi, a także chronicznym bólem i bezdechem sennym. U osób starszych insomnia może być wynikiem obniżonego poziomu melatoniny.
Insomnię leczy się zależnie od jej przyczyn. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę insomni. W wielu przypadkach insomnia mija przy zmianie złych nawyków, a przede wszystkim przez zadbanie o prawidłową higienę snu wraz z komfortowym materacem.
Melatonina pomaga na insomnię u osób niewidomych i osób starszych. Stosowanie melatoniny zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Melatonina jest popularnym suplementem diety na insomnię, jednak jest ona hormonem, przez co wpływa na cały układ hormonalny. Dlatego też warto korzystać z innych sposobów leczenia insomni.
Najlepsza poduszka na insomnie to poduszka ortopedyczna, która zapewni odpowiednie podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Na insomnię pomagają poduszki produkowane przez Onsen Sleeping, a przede wszystkim Asana, Yoko i Hiro. Warto zwrócić uwagę na to, aby poduszka na insomnię była wykonana z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR i odlewana w formach, nie zaś z nich wycinana.