Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Zniesienie lordozy szyjnej – objawy, przyczyny, leczenie

22 listopada 2020
Zniesienie lordozy szyjnej, spłycona lordoza szyjna, zniesienie lordozy szyjnej, spłycenie lordozy szyjnej, kręgosłup szyjny, odcinek szyjny kręgosłupa

Spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, wypłaszczona lordoza szyjna - to coraz częściej występujęce dolegliwości, które skupiają się wokół tego samego zagadnienia, jakim jest zmniejszenie naturalnej krzywizny w kręgosłupie szyjnym. Całkiem słusznie nazywana jest w obecnych czasach "syndromem SMSowej szyi".

 


 

Prawidłowa budowa kręgosłupa powoduje, że szyja zdrowego człowieka jest naturalnie wygięta ku przodowi, zaś jego kręgi tworzą łuk, który nazywany jest właśnie lordozą szyjną. Kiedy dochodzi do jego zbytniego wypłaszczenia, mówi się o zniesionej lordozie szyjnej.

 

Prawidłowa, nie zniesiona lordoza szyjna, ma miejsce wtedy, gdy nasz podbródek znajduje się powyżej mostka. Gdy jednak głowa wychyla się ku przodowi, a rzut pionowy podbródka wysunie się poza klatkę piersiową, dochodzi do wyprostowania kręgosłupa szyjnego i tym samym do spłycenia, a w efekcie też do zniesienia lordozy szyjnej.

Lordoza szyjna, prosty kręgosłup, zniesiona lordoza, zniesienie lordozy, spłycona lordoza, spłycenie lordozy, wysunięcie kręgosłupa, spłycenie kręgosłupa, wyprostowanie kręgosłupa
Wysunięcie głowy do przodu przy zniesionej lordozie szyjnej powoduje nie tylko niefizjologiczne ustawienie kręgów szyjnych, ale też nieprawidłowe napięcie mięśni w okolicy szyi. Bardzo wiele mięśni zostaje patologicznie rozciągniętych i zmuszonych do większego wysiłku.

Zniesienie lordozy szyjnej – przyczyny

Badania na temat zniesionej lordozy szyjnej ciągle budzą wiele kontrowersji. W obecnych czasach naukowcy są jednak zgodni co do tego, że istnieją bardzo silne korelacje między zmianami w odcinku szyjnym kręgosłupa, w tym zniesieniu lordozy szyjnej, a siedzącym trybem życia. Coraz częściej mówi się o bezpośredniej szkodliwości, jaką pozycja siedząca ma na nasze organizmy. Wpływ na to ma też to, jaką poduszkę ortopedyczną wybierzemy, jak również czy posiadamy odpowiedni materac.
Zniesiona lordoza szyjna to efekt pracy przy komputerze, oglądania telewizji, częstego użytkowania telefonu czy tabletu, a także niedostatecznej higieny snu.
Właśnie tak wygląda dziś życie wielu z nas, przez co zniesiona lordoza szyjna stała się wręcz plagą. Coraz więcej siedzimy, a praktycznie każdą wolną chwilę spędzamy przy monitorach. Coraz mniej się ruszamy, a jednocześnie coraz mniej ćwiczymy, co także sprzyja rozwojowi zniesionej lordozy szyjnej.

Przez siedzący tryb życia dochodzi do dewastacji kręgosłupa, szczególnie w jego odcinku szyjnym. Wynika to także z faktu, że głowa wysunięta ku przodowi stanowi prawie sześciokrotnie większy ciężar dla kręgosłupa szyjnego, aniżeli głowa znajdująca się w pozycji fizjologicznej.

Stosunkowo niewiele osób zastanawia się też nad swoją jakością snu, zaś nad większością z nas czychają powszechnie stosowane nieuczciwe praktyki sprzedawców materaców. Stąd też warto zdecydować się na materace online oferowane przez uczciwego producenta.
Obciążenie kręgosłupa szyjnego, kręgosłup a telefon, kręgosłup a tablet, używanie telefonu, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna

To, w jaki sposób zwiększa się ciężar głowy przy nieprawidłowym korzystaniu z urządzeń mobilnych zbadano w 2014 roku. Wyniki badań Kennetha Hansraja dowiodły, że przy nachyleniu głowy o 60 stopni jej ciężar wynosi aż 27 kilogramów, co zdecydowanie pogłębia możliwość wystąpienia i już występującą zniesioną lordozę szyjną.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Nielsen Company, przeciętny człowiek w Stanach Zjednoczonych Ameryki spędza około 10 godzin i 30 minut dziennie przed ekranem. Obliczony czas obejmuje codzienne korzystanie 
ze smartfonów, komputerów, gier wideo, radia, tabletów i telewizorów. Choć naszę kręgosłupy są w stanie wytrzymać duży ciężar, to taka ilość godzin spędzonych w nieprawidłowej pozycji doprowadzi nas w ostateczności do zniesienia lordozy szyjnej.

Proces spłycania i zniesienia lordozy szyjnej doczekał się już wielu nowoczesnych, potocznych określeń. Należy do nich choćby tech-neck (ang. szyja techniczna), syndrom szyi SMSowej czy szyja smartfonowa.

Zniesienie lordozy szyjnej – dzieci i młodzież

Według raportu opublikowanego przez Common Sense Media, przeciętny nastolatek spędza średnio 7 godzin i 22 minuty dziennie przy różnego rodzaju ekranach. Także dzieci w wieku od 8 do 12 lat wcale nie pozostają daleko w tyle. Ich wynik to bowiem średnio 4 godziny i 44 minut dziennie. W efekcie istnieje ogromne zagrożenie, że zniesiona lordoza szyjna dotknie ich bardzo szybko i dotkliwie, co znacznie zmniejszy odczuwany przez nich komfort życia.

Wynika to z faktu, że zapracowani rodzice często dają dzieciom telefony do rąk, ponieważ nie mają czasu na efektywne spędzenie z nimi czasu. To często wynika również z ich nadmiernego zmęczenia czy bezsenności, często spowodowanej złym materacem.

Dzieci najczęściej nie zgłaszają objawów świadczących o zniesionej lordozie szyjnej. Młode organizmy są bowiem wytrzymałe i robią wszystko, aby dopasować się do warunków środowiska. Mimo tego istnieje ogromne ryzyko, że u dzieci takich rozwinie się zniesiona lordoza szyjna. Będzie to bowiem konsekwencją utrwalonego nieprawidłowego ustawienia głowy względem tułowia. Doprowadzić może to także do powstania zwyrodnienia kręgosłupa. Stąd też jedną z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć, jest decyzja związana z tym, jaki materac dla nastolatków wybrać.

 

Zniesienie lordozy szyjnej – objawy

Wypłaszczenie naturalnej krzywizny kręgosłupa, jaką jest lordoza szyjna, może pozostawać przez wiele lat bezobjawowe. W pierwszym okresie zniesiona lordoza szyjna często jest niezauważalna. U wielu osób dopiero po jakimś czasie zniesienie lordozy szyjnej powoduje odczuwanie wzmożonego napięcia mięśni w obrębie szyi i karku, a także krótkiego bólu o ostrym charakterze. Niekiedy odczuwa się jedynie dyskomfort podczas dłuższego przebywania w pozycji z wysuniętą głową. Dla większości osób ratunkiem w takim przypadku będzie dobór odpowiedniej poduszki ortopedycznej.

Pacjenci bardzo często ignorują pierwsze objawy zniesionej lordozy szyjnej, ponieważ mijają one wraz ze zmianą pozycji. To jednak w tym czasie dochodzi do mikrouszkodzeń kręgów i krążka międzykręgowego zwanego dyskiem. Mięśnie pracują wtedy ze zwiększoną siłą, a niefizjologiczne ustawienie głowy staje się nawykiem.

Często początek zniesionej lordozie szyjnej daje utworzenie się w okolicy kręgu C7 zgrubienia tkankowego, na które potocznie mówi się wdowi garb lub bawoli kark. Dodatkowo pacjenci, u których zdiagnozowano zniesioną lordozę szyjną, często zwracają się o pomoc lekarską zbyt późno. W tym czasie zazwyczaj doszło już u nich do mikrouszkodzeń kręgosłupa, a te powodują nie tylko zniesienie lordozy szyjnej, ale i prowadzą do dyskopatii lub zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Wówczas ból, jaki towarzyszy zniesionej lordozie szyjnej, występującej wraz z innymi degeneracjami kręgosłupa, bywa bardzo silny. Może też dojść do ucisku korzeni nerwowych, drętwienia rąk czy zaburzeń czucia w obrębie rąk i nóg. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych korekta ustawienia głowy i przywrócenie prawidłowej krzywizny kręgosłupa szyjnego może okazać się już niemożliwe.

Zniesienie lordozy szyjnej – leczenie

Leczenie zniesionej lordozy szyjnej należy rozpocząć w momencie, w którym nie doszło jeszcze do trwałych uszkodzeń kręgosłupa. Nie warto więc bagatelizować subtelnych sygnałów, jakie wysyłają nam nasze ciała. Jeśli pracujemy przy komputerze, warto zorganizować sobie odpowiednio stanowisko pracy, w tym przede wszystkim siedzieć na ergonomicznym krześle. Monitor zaś powinniśmy postawić na linii wzroku, nie wyżej i nie niżej.

Przy leczeniu zniesionej lordozy szyjnej bardzo ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk autokorekcji postawy. Spłyconą lordozę szyjną najlepiej korygować za pomocą jednego prostego  ćwiczenia, a mianowicie stawać plecami do ściany i dotykać ją tyłem głowy. Ćwiczenie to wykonywać powinno się bez przyciągania brody do mostka, a jedynie z cofnięciem głowy.

Prawidłowe ustawienie w ćwiczeniu na spłyconą lordozę szyjną osiągniemy, kiedy guz potyliczny, a więc najbardziej wystająca ku tyłowi część czaszki, znajdzie się w odległości około 2 centymetrów od ściany. W tej pozycji należy chwilę postać, zamknąć oczy i starać się ją zapamiętać. Następnie zaś powrócić do poprzednio wykonywanych czynności.
 
Zaproponowane ćwiczenie na zniesioną lordozę szyjną nie tylko pozwala ją leczyć, ale stanowi też test do oceny tego, czy nasze głowy są prawidłowo ustawione. Aby to zrobić należy poprosić do pomocy inną osobę i bez przygotowania, a także bez korygowania pozycji ciała, zmierzyć odległość między głową a ścianą. Jeśli odległość ta jest większa niż 3 centymetry, oznacza to głowę w protrakcji, a więc przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. To zaś sprzyja rozwojowi zniesionej lordozy szyjnej.
Zniesiona lordoza szyjna, spłycona lordoza szyjna, zniesienie lordozy szyjnej, spłycenie lordozy szyjnej, kręgosłup szyjny, odcinek szyjny kręgosłupa, ucho, bark, biodro, kolano, staw skokowy

Wskazane ćwiczenie na zniesioną lordozę szyjną stosować powinniśmy zawsze wtedy, kiedy tylko znajdziemy na nie chwilę czasu. W ciągu dnia warto jest ustawiać sobie budzik co pół godziny, aby móc je wykonywać. Dzięki systematycznemu uczeniu naszego ciała prawidłowej pozycji w przestrzeni, stanie się ona z czasem dobrym nawykiem, dzięki któremu zniesiona lordoza szyjna zacznie powracać na dobre tory.

Jeśli to możliwe, przy spłyconej lordozie szyjnej nie powinniśmy używać ekranów. Jeśli jednak rezygnacja z nich nie jest możliwa, należy ustawić je tak, aby znajdowały się na wysokości linii wzroku. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że światło niebieskie wzmaga bezsenność, zaś ekrany emitują go najwięcej. Szczególną ostrożność należy zachować oczywiście w przypadku dzieci, które nie są jeszcze odpowiednio świadome.

Zmniejszanie czasu spędzanego przed monitorem powinno być prioytetem zarówno dla nas, jak i naszych dzieci.
Bardzo często ze strony rodziców pada pytanie odnoszące się do tego, czy dzieci w ogóle powinny korzystać z telefonów i tabletów podczas jazdy samochodem. Choć zajęcie dziecka grą czy filmem bywa wygodne, jest to z wielu względów niewskazane. Istnieją ku temu przesłanki związane nie tylko ze zniesioną lordozą szyjną, ale też wynikające z nauk psychologicznych czy neurologii.
 
Dzieci najczęściej kładą swoje telefony i tablety na kolanach, co powoduje pochylenie głowy w dół. Jeśli decydujemy się więc na umożliwienie dziecku korzystania z telefony czy tabletu podczas jazdy samochodem, a jednocześnie chcemy zadbać o jego kręgosłup i nie dopuścić do powstania zniesionej lordozy szyjnej, najlepszym wyborem będzie umieszczenie ekranu na wysokości zagłówka przedniego fotela. Część aut posiada fabrycznie wbudowane w zagłówki ekrany, jednak istnieje też sprzęt, który można w tym celu zamontować samodzielnie. 
 
Unikać należy ekranów umieszczonych w centralnej części samochodu, a także pod jego sufitem. Tak umieszczony ekran doprowadzi do rotacji kręgosłupa, nie znajduje się bowiem na linii wzroku podczas patrzenia w przód.

Zniesienie lordozy szyjnej – poduszka ortopedyczna

Kluczowym przy zniesionej lordozie szyjnej jest zadbanie o wybór tego, na czym będzie się spać. Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, jaka poduszka ortopedyczna nadaje się do tego typu schorzenia. Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna pozwala zadbać o prawidłowe ustawienie kręgosłupa szyjnego. Musi ona jednak zapewniać możliwość snu zarówno na boku, jak i na plecach, bowiem pozycje do spania zmieniamy w trakcie nocy kilkukrotnie.

Osoby ze zniesioną lordozą szyjną często śpią na zbyt wysokich poduszkach. Te jednak nie są dobre dla naszych kręgosłupów i nie pomogą, a jedynie mogą im zaszkodzić. Spełniają one bowiem niekiedy swoją rolę przy spaniu na boku, kiedy dobrze podpierają głowę i odcinek szyjny kręgosłupa, lecz nie są zdrowe w pozycji spania na plecach. Wtedy bowiem głowa przechyla się w stronę mostka i jest oddalona od materaca. Przy spaniu na wysokiej poduszce dochodzi do zbyt dużego wyptosowania w odcinku szyjnym, a więc do spłycania lordozy szyjnej, zaś w konsekwencji do całkowitego jej zniesienia.
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa, wysoka poduszka, za wysoka poduszka, zbyt wysoka poduszka
Prawidłowa poduszka ortopedyczna na zniesioną lordozę szyjną musi mieć inną wysokość do spania na plecach i inną wysokość do spania na boku. Dlatego też Onsen Sleeping we współpracy z osobami posiadającymi wiedzę medyczną, fizjoterapeutyczną i psychologiczną, stworzyła poduszkę Asana, która została zaprojektowana dla osób ze zniesioną lordozą szyjną. Jej produkcję poprzedził długi proces prototypizacji i testowania, a nadto została spełniła ona wszelkie kryteria jakościowe, dzięki którym została zarejestrowana jako produkt medyczny klasy pierwszej.

Wszystkie poduszki ortopedyczne marki Onsen Sleeping są oferowane w wersjach z poszewką wykonaną z innowacyjnego materiału Skin+, którego działanie porównywalne jest do codziennego stosowania kremu karotenoidowego. 
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa, wysoka poduszka, za wysoka poduszka, zbyt wysoka poduszka
Wszystkie poduszki ortopedyczne Onsen Sleeping zaprojektowane są tak, aby idealnie podpierały odcinek szyjny kręgosłupa w pozycji snu na boku, jak i na plecach. Dzięki temu odgrywają one nieocenioną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób kręgosłupa, a w tym zniesionej lordozy szyjnej. Dzieje się tak również dzięki temu, że nie powodują one zmiany pozycji głowy, a ich wykonanie zapewnia najwyższy na rynku poziom wentylacji przy równie wysokim poziomie odprowadzania ciepła i wilgoci.
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa

Zniesienie lordozy szyjnej – materac

Zniesiona lordoza szyjna powoduje, że spanie na za miękkim materacu czy za twardym materacu staje się dla nas szczególnie niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Materace te przy spłyconej lorodzie szyjnej są wręcz zakazane.

Optymalnym wyborem dla osób ze zniesioną lordozą szyjną jest materac Osaka Air, który został wykonany według zasad design thinking i cechuje się idealną twardością wynoszącą około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Gwarantuje on pełen komfort użytkowania i wyróżnia się tym, że jako jedyny na rynku spełnia 10 kryteriów dobrego materaca. Jednocześnie objęty jest on programem pozwalającym na jego zwrot w ciągu 100 dni, co sprawia, że można zakupić go bez ryzyka.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

FAQ: Zniesienie lordozy szyjnej

Jak wyleczyć zniesioną lordozę szyjną?

W leczeniu zniesionej lordozy szyjnej podejmuje się próby odbudowania łuku lordotycznego w obrębie kręgosłupa szyjnego przez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń oraz ortez. W Stanach Zjednoczonych Ameryki zagadnieniem zniesionej lordozy szyjnej zajmują sie chiropraktycy, używając do tego specjalnego rodzaju podkładek i wibracji. Dla złagodzenia zniesionej lordozy szyjnej warto jest zakupić odpowiednią poduszkę ortopedyczną, która zapewni odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i nie zaburzy podparcia ciała na dobrze dobranym materacu.

Jak spać przy zniesionej lordozie szyjnej?

Przy zniesionej lordozie szyjnej zalecane jest spanie na boku lub na plecach. W obu przypadkach kręgosłup powinien być ustawiony fizjologicznie, a więc z zachowaniem jego naturalnych krzywizn. Zniesiona lordoza szyjna wymaga więc zastosowania odpowiednio dobranych poduszek ortopedycznych - Asana, Hiro lub Yoko. Te poduszki ortopedyczne jako jedyne na rynku zostały zaprojektowane z myślą o osobach ze zniesioną lordozą szyjną, a także kifozą szyjną.

Jakie ćwiczenia są dobre na zniesioną lordozę szyjną?

Ćwiczenia na zniesioną lordozę szyjną polegają na wzmocnieniu mięśni posturalnych i poprawie jakości ustawienia głowy względem tułowia. Ćwiczenia takie powinny być wykonywane regularnie i przez dłuższy okres czasu. Ważne jest, aby pacjent nauczył się świadomej autokorekty postawy.

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać przy zniesionej lordozie szyjnej?

Poduszka ortopedyczna dla osób ze zniesioną lordozę szyjną powinna być wyższa do spania na bokach i niższa do spania na plecach. Dopuszczalne jest również spanie na plecach bez poduszki. Poduszki ortopedyczne dedykowane osobom ze zniesioną lordozą szyjną produkuje firma Onsen Sleeping z Torunia.

Jaki materac wybrać przy zniesionej lordozie szyjnej?

Materac dla osób ze zniesioną lordozą szyjną musi zapewniać dobre wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. Nie może być za miękki, ani za twardy. Optymalna twardość materaca przy zniesionej lordozie szyjnej to około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Materace dedykowane osobom ze zniesioną lordozą szyjną produkuje firma Onsen Sleeping z Torunia.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie man gesund lebt und funktioniert...