Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Sklep z materacami – 5 pytań do sprzedawcy!

10 maja 2021
Sklep z materacami, sprzedawca materaców, salon materacy, ekspert od snu
Sklep z materacami jest miejscem, od którego oczekujemy profesjonalizmu. Najczęściej bowiem uważamy, że w sklepach z materacami pracują specjaliści, którzy posiadają pełną wiedzę o sprzedawanych produktach. Dodatkowo łudzimy się, że sprzedawcom materaców zależy na tym, aby zapewnić nam komfort w nocy. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej.

W rzeczywistości bowiem sklepy z materacami co do zasady kierują się tym samym, czym inne sklepy, a więc chęcią zysku. Celem sprzedawców w niemal każdym sklepie z materacami nie jest wcale rzetelne poinformowanie klientów o właściwościach danego produktu, aby poprawić nasz komfort snu, ale zwiększenie swojej marży.

Wiedza większości z nich nie pochodzi z merytorycznych baz naukowych, lecz z pełnych reklamy i marketingu katalogów oraz szkoleń, jakie organizują dla nich producenci materaców, a w szczególności ci najbardziej znani.

Aby móc ją odpowiednio ocenić, powinniśmy wiedzieć, o co pytać. Tymczasem najczęściej podczas wizyty w sklepie z materacami dajemy się zdominować retoryce sprzedawcy właśnie z tego powodu, że tej wiedzy nie posiadamy.
Sklep z materacami, sprzedawca materaców, salon materacy, ekspert od snu

1. Jak dobrać twardość materaca?

W dalszym ciągu w Polsce króluje tabela, która twardości materaca dobiera do wagi. W ten sposób najczęściej w sklepie z materacami znajdziemy produkty oznaczone jako H1, H2, H3 czy H4, a coraz częściej nawet H5 lub H6

Litera H w tej tabeli jest skrótem oznaczającym twardość (ang. hardness), natomiast im wyższa cyfra po niej następuje, tym materac w założeniu ma być twardszy. Skala ta oparta jest na wadze użytkownika materaca, a dopasowanie konkretnego oznaczenia do konkretnej wagi bywa różne – w zależności od sklepu czy producenta.

Najczęściej w sklepach z materacami spotyka się podział od H1 do H4, który prezentuje się tak:
  • H1 dla materaców bardzo miękkich, w założeniu przeznaczonych dla dzieci i osób dorosłych ważących do około 60 kilogramów;
  • H2 dla materaców średniej twardości, w założeniu przeznaczonych dla osób dorosłych ważących do około 100 kilogramów;
  • H3 dla materaców twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących do około 120 kilogramów;
  • H4 dla materaców bardzo twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących powyżej 120 kilogramów.
Tego rodzaju skala nie tylko nie znajduje podstaw w nauce, ale i zaprzecza podstawowym prawom fizyki. Nie bierze ona bowiem pod uwagę czynników fizycznych, jak choćby punktów kumulacji wagi. W ten sposób na twardym materacu w sklepach z materacami umieszcza się osoby o całkowicie różnej budowie ciała, wyłącznie na podstawie wagi. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku miękkiego materaca.

Stosowanie przez sklep z materacami tej skali jest całkowicie nieuzasadnione również przez brak określenia jednolitych standardów dla poszczególnych twardości. Nie istnieją bowiem odgórne wytyczne, które mówiłyby, jaka powinna być twardość pianki poliuretanowej i jej gęstość, aby móc go zakwalifikować do konkretnej kategorii.

Twardość materaca sklasyfikowanego do danej kategorii różni się więc nie tylko w zależności od danego producenta, ale często różni się także w zależności od serii danego modelu materaca, a nawet między modelami tej samej serii.

Dodatkowo ich określanie najczęściej odbywa się przez ocenę organoleptyczną jednego lub kilku pracowników danej firmy. Powielanie tego absurdu przez sklep z materacami powinno go w naszych oczach zdyskwalifikować. Świadczyć to może bowiem o braku wiedzy danego sprzedawcy materaców, jak też o celowym wprowadzaniu w błąd potencjalnego klienta.

Tymczasem istnieją skuteczne narzędzia pozwalające na określenie twardości materaca w kPa (kilopaskalach) lub N (niutonach), z których korzystają rzetelni producenci. Onsen Sleeping testuje twardość swoich pianek poliuretanowych na urządzeniach marki ZwickRoell będacego czołowym producentem maszyn, które do tego służą.

Dlatego też w Onsen Sleeping stosujemy amerykańską skalę twardości materaców opartą na 10 częściach biorących pod uwagę przede wszystkim pozycję do spania. Kształtuje się ona następująco:
  • dla osób śpiących na brzuchu najlepsze są materace o twardości od około 6 do około 10;
  • dla osób śpiących na plecach najlepsze są materace o twardości od około 6 do około 7;
  • dla osób śpiących na boku najlepsze są materace o twardości od około 5 do około 7.
Przeprowadzone przez amerykańską firmę Casper testy hotelowe, a także badania w ramach procesu design thinking wykonanego w Onsen Sleeping, dowiodły jednoznacznie, że przynajmniej 93% populacji ludzkiej wysypia się na materacu średnio twardym. Twardość idealnego materaca to 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.
Sklep z materacami, materac średnio twardy, materace H3

2. Jak dzielą się pianki poliuretanowe?

Coraz częstszą praktyką, jaką możemy dostrzec w sklepie z materacami jest nazywanie poszczególnych pianek poliuretanowych nazwami własnymi. W ten sposób nierzetelni producenci materaców próbują ukryć ich konkretne parametry.

Choć każdy z nas ma prawo do poznawania składu produktów przed zakupem, często zasłaniają się oni nieuczciwie pojmowaną tajemnicą firmy i odmawiają udzielania konkretnych, rzetelnych informacji.

Wybierając się do sklepu z materacami, musimy być wyposażeni w podstawowe informacje o piankach poliuretanowych i właściwościach każdego ich rodzaju. Tym samym powinniśmy mieć świadomość tego, że dzielą się one na:
  • pianki otwartokomórkowe posiadające otwartą strukturę komórek, co znacznie zwiększa ich sprężystość i elastyczność, a także zdolność do cyrkulacji powietrza oraz żywotność;
  • pianki zamkniętokomórkowe posiadające zamkniętą strukturę komórek, co powoduje szybką utratę przez nie sprężystości i elastyczności, a w konsekwencji niską żywotność i brak cyrkulacji powietrza.
Sklep z materacami, pianki poliuretanowe, materac piankowy
Poza tym musimy wiedzieć, że pianki zamkniętokomórkowe to pianki tradycyjne, oznaczane literą T. Są one wyjątkowo nietrwałe i niewygodne, lecz bardzo tanie. Stąd też spotkać można je w wielu sklepach z materacami, choć pod różnego rodzaju wymyślnymi nazwami handlowymi, co ma na celu ukrycie ich parametrów.
 
Najczęściej w sklepach z materacami spotkamy pianki T18, T25, T30 lub T35, a więc z podaniem wyłącznie parametru ich gęstości. Notorycznie pomijany jest zaś ich parametr twardości. Tymczasem prawie wszyscy producenci materaców stosują zamkniętokomórkowe pianki tradycyjne typu T o niskiej twardości.

Wysoka gęstość powoduje zaś, że przed uszkodzeniem struktury ich komórek, a więc w pierwszych tygodniach użytkowania, sprawiają one wrażenie twardszych. Po tym czasie wygniatają się one i ujawniają rzeczywiście posiadaną twardość.
Sklep z materacami, pianka tradycyjna, materac do spania, materace piankowe
Natomiast pianki otwartokomórkowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie:
  • pianki termoelastyczne typu visco, czyli piankę poliuretanową łączącą wysoką lepkość z elastycznością, silnie podatną na działanie temperatury i siły nacisku;
  • pianki wysokoelastyczne typu HR, czyli piankę poliuretanową o wysokiej elastyczności i sprężystości, słabo podatną na na działanie temperatury i siły nacisku.
Tu warto zauważyć, że pianki termoelastyczne typu visco coraz częściej przedstawia się jako nowoczesny i innowacyjny produkt pozbawiony wad. Często w sklepach z materacami próbuje się też wmawiać klientom, że nie są one piankami poliuretanowymi, ale ich pochodnymi. Tymczasem pianki termoelastyczne typu visco są znane już od kiludziesięciu lat i posiadają szereg negatywnych właściwości.

Powinniśmy więc wybrać materac z pianki wysokoelastycznej typu HR czy z pianki termoelastycznej typu visco? A po co wybierać? Najlepiej wybrać oba! Jak? Każda z tych pianek poliuretanowych powinna znajdować się w innej warstwie, aby prawidłowo wypełniała swoje zadania. Co do zasady memory foam powinna znajdować się w drugiej jego warstwie.
Pianka memorySklep z materacami, pianka memory, materac visco, materace piankowe
Sklep z materacami, pianka wysokoelastyczna, materac wysokosprężysty, materace piankowe

3. Czy memory foam ma wady?

Sprzedawcy w sklepach z materacami najczęściej wychwalają memory foam, czyli piankę termoelastyczną typu visco, ponieważ wykonane z niej materace memory objęte są bardzo wysoką marżą. Choć często są oni świadomi jej wad, ukrywają je przed klientami, kierując się chęcią zysku.

Po pierwsze należy więc kategorycznie zaznaczyć, że pianka termoelastyczna typu visco jest pianką poliuretanową, nie zaś jej pochodną. Jej wytwarzanie nie jest objęte ochroną patentową i jest powszechnie wykorzystywana do różnego rodzaju produktów od kilkudziesięciu lat. Jeśli więc w sklepie z materacami wmawia nam się coś innego, najlepiej jak najszybciej go opuścić.

Warto wiedzieć również, że w świecie naukowym pianka memory nazywana jest także pianką lepkosprężystą. Wynika to z właściwego tłumaczenia jej nazwy. Stworzona została ona bowiem jako pianka wiskoelastyczna (ang. viscoelastic foam), co oznacza, że cechuje się ona zarówno lepkością, jak i elastycznością. Do innych znanych wiskoelastyków zaliczyć możemy choćby kolagen, metylocelulozę czy kwas hialuronowy

Im większą gęstość posiada dana pianka memory, tym większą posiada ona również lepkość rozumianą jako miarę oporów stawianych przez nią w czasie przepływu powietrza i płynów. Zwiększenie gęstości tego rodzaju pianki poliuretanowej, choć powoduje też wzrost jej powierzchni wewnętrznej, powoduje zmniejszenie objętości komórek.

Prowadzi to nie tylko do uniemożliwienia cyrkulacji powietrza przy jednoczesnym wzroście wilgotności w jej wnętrzu, ale też do zniesienia możliwości zweryfikowania jej rzeczywistych właściwości podczas wizyty w sklepie z materacami. Wisokoelastyczność powoduje bowiem, że zapada się ona powoli, lecz głęboko. Do przyjęcia kształtu, jaki będzie tożsamy z uzyskanym podczas spania, potrzebuje ona najczęściej przynajmniej 30 minut, a nierzadko nawet kilku godzin.

Oczywiste wady pianki termoelastycznej z pamięcią umieszczonej w pierwszej warstwie materaca przekładają się więc na szereg niegodności. Należy do nich przede wszystkim spłaszczenie komórek podczas użytkowania, co czyni ją w zasadzie materiałem podobnym do warstwy folii nieprzepuszczającej powietrza. W efekcie zaś powoduje ona efekt lustrzanego odbicia ciepła, co wiąże się z przegrzewaniem ciała i poceniem się w trakcie snu.

Wiskoelastyczność powoduje też, że zapada się ona pod ciałem leżącego człowieka, co uniemożliwia prawidłowe podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w trakcie snu. Wpływa to również negatywnie na możliwość zmiany pozycji do spania, niekiedy całkowicie ją uniemożliwiając. Nie konturuje ona bowiem ciała, lecz całkowicie je okala.
Sklep z materacami, pianka visco, materace memory, materac piankowy

4. Czy materace dwustronne są w porządku?

W sklepach z materacami nadal spotkać możemy materace dwustronne, których zamysł jest nieracjonalny i tym samym nie ma racji bytu. Dlatego też warto zweryfikować wiedzę sprzedawcy materaców, pytając go o to, jaką posiada opinię na ich temat.

Jeśli w sklepie z materacami oferują nam materac dwustronny, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości. Sugeruje to bowiem, że jego warstwy nie są ułożone pod względem konkretnych funkcjonalności, ale w niekoniecznie logicznie uzasadnionej kolejności.

Wchodząc do sklepu z materacami powinniśmy zdefiniować sobie, jakie funkcjonalności powinien posiadać materac, którego potrzebujemy. Najczęściej od materaca oczekujemy komfortu, ale też rozwiązania trudności, jakie wywoływał poprzedni materac. Zależy nam na tym, aby zapewniał on najwyższą jakość snu, a w tym odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. To ma bowiem wpływ na nasze zdrowie.

W przypadku dobrej jakości materaca wysokoelastycznego, jego odwracanie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ otwartokomórkowe pianki wysokoelastyczne typu HR są trwałe i zachowują swoje właściwości przez wiele lat.

Gdy zaś odwracanie materaca ma dotyczyć materaca z pamięcią kształtu, jego odwrócenie najzwyczajniej spowoduje zgniecenie pianki memory, którą umieszczono w pierwszej warstwie. To więc całkowicie mija się to z jakąkolwiek logiką, jednocześnie kłócąc się z rzekomymi jej zaletami, o których w sklepach z materacami bardzo często słyszymy.

Jeśli zaś bierzemy pod uwagę szkodliwe materace sprężynowe, ich odwracanie także nic nie zmieni. Nie ma bowiem możliwości, aby spowodowało ono ponowne wydłużenie sprężyn, które już zaczęły się spłaszczać, co wynika bezpośrednio z podstawowych praw fizyki.

Najczęściej w sklepach z materacami sugeruje się, że ma to na celu zwiększenie ich żywotności. Nie ma to jednak żadnego merytorycznego uzasadnienia. W rzeczywistości jest to w większości przypadków tylko wybieg, który ma za zadanie ograniczenie praw reklamacyjnych z tytułu gwarancji.

Rozpatrując kwestię odwracania materaca nie sposób zwrócić uwagi też na aspekt zdrowotny. Aby przyzwyczaić się do nowego materaca potrzebujemy bowiem spać na nim przez co najmniej miesiąc. Dodatkowo obracanie go na dwie strony, które najczęściej mają różne twardości, powoduje znaczne trudności przystosowawcze po stronie kręgosłupa.

Jeśli więc w sklepie z materacami namawia się nas do zakupu tego rodzaju materaca, stanowi to bardzo ważny argument przemawiający za ewakuowaniem się z jego wnętrza. Musimy pamiętać, że najlepszy materac powinien mieć przemyślaną, warstwową budowę, która przypomina tort, jak materac Osaka Air produkowany przez Onsen Sleeping.
Sklep z materacami, sprzedawca materaców, materac dwustronny

5. Czy gęstość i twardość ma znaczenie?

Sprzedawcy w sklepach z materacami, podobnie zresztą jak producenci materaców, często mijają się z prawdą jakoby twardość pianek poliuretanowych była tożsama z ich gęstością. Jest to jawne oszustwo, które w niektórych przypadkach wynika z ich niewiedzy, natomiast w większości jest to działanie celowe, na którym najbardziej cierpią użytkownicy.
 
W sklepie z materacami należy pytać więc o parametry używanych w nim pianek poliuretanowych. Ten zaś zawsze składa się z oznaczenia literowego, a następnie czterech cyfr. Dwie pierwsze z cyfr to jej gęstość, zaś dwie kolejne to jej twardość.

Na przykład HR3020 to pianka poliuretanowa, której średnia gęstość wynosi 30 kg/m3, a średnia twardość 2 kPa według CLD lub 2000 N/m2 według ILD. Oznaczenie literami HR sugeruje, iż jest to pianka wysokoelastyczna i otwartokomórkowa.
 
Dlaczego wielu sprzedawców w sklepach z materacami nas okłamuje? Otóż wyższa gęstość pianki poliuretanowej powoduje, że posiada ona większą powierzchnię wewnętrzną. Tym samym sprawia ona przez jakiś czas wrażenie twardszej.

Jednak jeśli same jej komórki posiadają mniejszą twardość, bardzo szybko pękają i degradują się. Tym samym wysoka gęstość nie gwarantuje dłuższej żywotności. Tę zapewni pianka poliuretanowa, która posiada zarówno odpowiednią gęstość, jak i twardość.
 
Niewskazywanie na konkretne parametry gęstości i twardości pozwala też na unikanie roszczeń tytułu gwarancji czy niezgodności towaru z umową, a więc rękojmi. Nie istnieje bowiem żadne zobowiązanie co do zachowania konkretnych parametrów, skoro nie zostały one podane.

Jeśli więc w sklepie z materacami nie możemy uzyskać pisemnych i zobowiązujących informacji co do parametrów materiałów, z których złożone są produkty, bezpieczniej jest nie dokonywać w nim zakupu.
Sklep z materacami, sprzedawca materaców, salon materacy, ekspert od snu

Sklep z materacami – online

Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem od wizyty w sklepie z materacami jest producent, który oferuje materace online, sprzedając je bezpośrednio ze swojego magazynu. Dzięki temu mamy bowiem możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami, które były zaangażowane w proces jego produkcji.

Dzięki temu możemy uzyskać pełne i wiążące informacje na temat pianek poliuretanowych, a także innych materiałów z jego wnętrza. W przypadku Onsen Sleeping wiąże się to też z uczciwą ceną, która wynika z ograniczania marży do minimum.

Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty Onsen Sleeping podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Sklep z materacami, sprzedawca materaców, salon materacy, ekspert od snu

FAQ: Sklep z materacami

Jaki sklep z materacami jest najlepszy?

Najlepszy sklep z materacami to Onsen Sleeping. Jest on prowadzony bezpośrednio przez producenta. Klienci tego sklepu z materacami mogą dodatkowo kontaktować się z ekspertami, którzy doradzą im nie tylko w wyborze materaca, ale też poduszki ortopedycznej. Oferują oni też specjalistyczne porady lekarzy, fizjoterapeutów i psychologa.

O co zapytać sprzedawcę w sklepie z materacami?

Sprzedawcę w sklepie z materacami należy zapytać przede wszystkim o to, jak dobiera twardość materaca do użytkownika. Poza tym sklep z materacami nie powinien unikać odpowiedzi na pytania o podział i właściwości poszczególnych rodzajów pianek poliuretanowych. W szczególności o ich rodzaj, twardość i gęstość. Warto też mieć na uwadze to, aby sprzedawca w sklepie z materacami był rzetelny i nie ukrywał przed nami wad poszczególnych materiałów.

W jakim sklepie z materacami kupię zdrowy materac?

Najlepszy sklep z materacami, który oferuje najzdrowsze materace to Onsen Sleeping. Wszystkie materace w Onsen Sleeping posiadają status wyrobu medycznego klasy pierwszej.

Dlaczego internetowy sklep z materacami jest lepszy niż stacjonarny?

Sklep internetowy z materacami daje możliwość zwrotu materaca, podczas gdy w sklepach stacjonarnych jest to najczęściej ograniczane dodatkowymi warunkami, a w konsekwencji notorycznie uniemożliwiane. Poza tym sklep internetowy z materacami nie ponosi kosztów z tytułu wynajmu powierzchni i nie zatrudnia sprzedawców, co pozwala na oferowanie materaców w lepszych cenach.

Który sklep z materacami w Toruniu jest godny polecenia?

Godny polecenia sklep z materacami w Toruniu to oczywiście Onsen Sleeping. Ten sklep z materacami prowadzony jest bezpośrednio przez producenta materaców, dzięki czemu sprzedwane są one w uczciwych cenach.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to choose the perfect mattress for yourself...