Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego materac visco to głupi pomysł?

30 czerwca 2022
Materac visco, materac z pamięcią, pianka z pamięcią, pianka termoelastyczna, miękki materac
Materac visco wykonany z memory foam zdobył swoją popularność około 50 lat temu, gdy zadebiutował w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Moda na materace visco następnie przybyła do Europy. Ze względu na to, że jest to materiał dobrze wypromowany i przynoszący duże zyski producentom materaców, w dalszym ciągu promuje się materac visco jako komfortowy i zdrowy.
 
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że materac visco oznacza po prostu materac wykonany z pianki termoelastycznej typu visco, a więc z pianki memory będącej jednocześnie elastyczną i lepką. Pianka ta jako jedyna z pianek poliuretanowych posiada właściwości cieczy i ma wiele wad, które w istotny sposób zakłócają sen oraz negatywnie wpływają na zdrowie.

Materac visco, choć cieszy się dobrą reklamą, nie jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie komfort i dbają o zdrowie. Poza tym materac visco zdecydowanie nie nadaje się też dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, a także innymi dolegliwościami lub po prostu dbających o ergonomię.
Materac visco, materac z pamięcią, pianka z pamięcią, pianka termoelastyczna, miękki materac, krawdędź materaca

Materac visco – cechy

Dobrze zaprojektowany i wykonany materac powinien spełniać swoją podstawową funkcję, a więc zapewniać zdrowy, komfortowy sen. Tymczasem, ze względu na swoje wykonanie z pianki termoelastycznej typu visco, materac visco nie jest w pełni funkcjonalny, bowiem nie jest w stanie temu sprostać.

Materac visco wykonany jest z pianki termoelastycznej typu visco, która w założeniu jest pianką otwartokomórkową, a więc zapewniającą cyrkulację powietrza. W rzeczywistości jednak tego typu pianka poliuretanowa opada pod wpływem ciężaru ciała człowieka i wydzielanej przez niego temperatury.

Efektem tego jest zamknięcie się jej komórek, co powoduje, że w momencie użytkowania materac visco przestaje zapewniać przepływ powietrza. To natomiast wywołuje efekt lustrzanego odbicia ciepła. Jego użytkownicy pocą więc się i nadmiernie nagrzewają w czasie snu. To zaś – jak wynika z badań konsumenckich użytkowników materaców – powoduje duży dyskomfort i dodatkowe dolegliwości.
Materac visco, materac z pamięcią, pianka z pamięcią, pianka termoelastyczna, miękki materac, pianka HR, pianka poliuretanowa, porównanie
O bardzo niskiej funkcjonalności materaca visco świadczy też to, że zapada się on pod człowiekiem w trakcie snu, już krótko po jego rozpoczęciu. Powoduje to, że nie konturuje on naszych ciał, ale wciąga je do środka. Tym samym działa całkowicie odwrotnie niż materace wysokoelastyczne, które są polecane każdemu, kto dba o higienę snu.

Działanie temperatury ciała człowieka oraz jego wagi zmienia twardość materaca – staje się on zbyt miękki latem, a często zbyt twardy zimą. To natomiast ma swoje konsekwencje w utrudnianiu zmiany pozycji do spania, a dodatkowo w niezapewnieniu naszym ciałom odpowiedniego podparcia, przede wszystkim natomiast odpowiedniego wsparcia kręgosłupa.

Pianki termoelastyczne typu visco występują najczęściej w gęstościach od 45 kg/m3 do 50 kg/m3 i twardości 1,5 kPa według CLD lub 1500 N/m2 według ILD. Ten rodzaj pianek poliuretanowych posiada elastyczność, która przy wynosi średnio nie mniej niż 15%.

Ich odporność na rozciąganie jest zaś nie mniejsza niż 110 kPa. Są one piankami otwartokomórkowymi, lecz pod wpływem nacisku zamykają się, co zmienia ich właściwości na podobne do pianek zamkniętokomórkowych.
Materac visco, materac z pamięcią, pianka z pamięcią, pianka termoelastyczna, miękki materac, kręgosłup

Materac visco – co w zamian

Ze względu na to, że materac visco nie jest produktem dobrym dla zdrowia i nie zapewnia komfortu snu, decydując się na kupno materaca, należy zwrócić szczególną uwagę na te, których pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR. Do takich należą praktycznie tylko materace wysokoelastyczne. Oczywiście także pianka memory również powinna być w nich zastosowana, ale dopiero jako druga warstwa.

Przy wyborze materaca z pianki poliuretanowej zwrócić uwagę na to, jakie warstwy ma dany materac, a także jakie właściwości mają użyte w nim materiały. To od nich zależy twardość materaca oraz to czy będzie on komfortowym materacem. Niekiedy po analizie szczegółowych danych różnice między tanim materacem, a leżącym obok drogim materacem, zacierają się. Dopiero znając te dane, możemy dowiedzieć się, jaki materac wybrać, aby być zadowolonym z zakupu.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa
Najlepszym materacem będzie materac z pianki wysokoelastycznej, jakim jest produkowany przez Onsen Sleeping materac Osaka Air. Zapewni on zarówno idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, jak również optymalny komfort, który przełoży się na zadowolenie z jego wygody.

Twardość nalepszego materaca wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, co na polskie warunki klasyfikuje go jako materac H3, a więc materac średnio twardy. Gęstość i twardość zastosowanych w nim materiałów, podobnie jak ułożenie warstw, została ustalona w procesie design thinking, w którym udział brali wybitni specjaliści.
 
Skala twardości materacy, skala twardości materaców, tabela
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Materac visco – bez oszustw

W ofercie Onsen Sleeping nie znajduje się i nigdy nie znajdzie się materac visco. Nasze materace piankowe i poduszki ortopedyczne są zaprojektowane i wyprodukowane w pełni świadomie, zaś wszystko to poprzedziliśmy długim procesem prototypizacji, a także testami na osobach cierpiących na różnego rodzaju schorzenia.

Zainspirowani ideami, jakie propaguje Simon Sinek, podczas tworzenia produktów marki Onsen Sleeping na każdym kroku zadawaliśmy sobie z pozoru proste pytanie - dlaczego? To odpowiedzi na to pytanie doprowadziły nas do stworzenia idealnego materaca i najlepszych na polskim rynku poduszek ortopedycznych.

W trakcie procesu design thinking przeprowadzaliśmy też wiele konsultacji ze specjalistami, korzystając z ich eksperckiej wiedzy w zakresie neurologii, ortopedii, fizjoterapii czy psychologii. Dzięki tej wiedzy potrafimy z całą pewnością określić, jaki materac wybrać i pomóc Polakom stać się ekspertami w tej materii.

Kupując w Onsen Sleeping masz możliwość testowania zakupionych produktów aż przez 100 dni. Ich zwrot dokonany w tym czasie skutkuje zwróceniem pełnej wpłaconej kwoty. Zdecydowaliśmy się na ten krok, ponieważ jesteśmy pewni najwyższej jakości naszych produktów.

Chcemy, aby nasi Klienci mieli możliwość zapoznać się z naszymi materacami piankowymi i poduszkami ortopedycznymi, aby bez ryzyka również móc się o tym przekonać. Praktyka ta działa, co odzwierciedlają wystawiane nam opinie o produktach.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, testowanie materaca, 100 dni na testy, materac piankowy, wygodny materac

FAQ: Materac visco

Czy warto kupić materac visco?

Nie. Materac visco, czyli materac termoelastyczny, nie jest dobrym wyborem. Zawarta w nim pianka termoelastyczna typu visco pod wpływem ciężaru i ciepłoty ciała człowieka zapada się, przez co jej komórki ulegają zamknięciu. W efekcie materac visco traci możliwość cyrkulacji powietrza i powoduje efekt lustrzanego odbicia ciepła. Poza tym zmienia on wtedy swój kształt. Powoduje to, że materac visco nie podpiera ciała i nie wspiera kręgosłupa w fizjologicznej pozycji.

Czy materac visco jest zdrowy?

Materac visco nie jest zdrowy. Jego użytkowanie jest nie tylko niekomfortowe, ale może pogłębić lub wywołać szereg dolegliwości. Przede wszystkim będą to dolegliwości związane z kręgosłupem, jak choćby zwyrodnienie kręgosłupa.

Czy materac visco jest wygodny?

Materac visco nie jest wygodny, ponieważ nie konturuje ciała, ale zasysa je do środka. W efekcie ogranicza ruchomość i negatywnie wpływa na swobodę zmiany pozycji snu. Dodatkowo cechuje się on efektem lustrzanego odbicia ciepła, przez co powoduje zwiększenie temperatury ciała, często wzmagając nadmierne pocenie się.

Materac visco czy materac lateksowy – co lepsze?

Zarówno materac visco, jak i materac lateksowy cechują się niskim poziomem komfortu, a także niezadowalającym wskaźnikiem funkcjonalności. Wielu konsumentów uważa je za pozbawione cech, jakimi kierują się przy wyborze materaca.

Czy materac visco to materac piankowy?

Tak, materac visco wykonany jest z termoelastycznej pianki poliuretanowej z pamięcią. Użycie pianki visco w górnej warstwie materaca powoduje wiele negatywnych dla komfortu i zdrowia efektów.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...