Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaki materac ortopedyczny wybrać?

2 marca 2022
Materac ortopedyczny, sklep medyczny, materace medyczne, producent materaców, twardy materac na ból kręgosłupa
Materac ortopedyczny to szczególny produkt. Najczęściej bowiem materace ortopedyczne kupują osoby, które doznają różnego rodzaju dolegliwości. Często schorzenia te dodatkowo potęguje wcześniejsze posiadanie złego materaca, a nawet spanie na wersalce czy innego rodzaju nieprawidłowym podłożu.

Kupno odpowiedniego materaca ortopedycznego nie jest łatwym zadaniem, niezależnie od tego, czy dokonuje go mająca na nim spać osoba, czy też członek rodziny lub znajomy na jej rzecz. Większość sprzedawców zastawia bowiem na konsumentów pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które niekoniecznie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca ortopedycznego może być to straszne w skutkach.
 
Najczęściej materac ortopedyczny nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, choć coraz częściej zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online są zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac ortopedyczny bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
Materac ortopedyczny, materace na chory kręgosłup, sklep z materacami

Materac ortopedyczny – budowa

Dobry materac ortopedyczny powinien posiadać budowę opartą na warstwach, które zostały odpowiednio ułożone. Temu zaś służy ocena ich funkcjonalności i cały proces projektowania. Dlatego też jako materac ortopedyczny najlepiej sprawdzi się materac Osaka Air zbudowany zgodnie z ideą design thinking.
 
Najlepszym rodzajem materaca ortopedycznego jest materac wysokoelastyczny, który posiada w pierwszej warstwie otwartokomórkową piankę wysokoelastyczną typu HR. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa. To zaś jest niezmiernie ważne, gdy materac ortopedyczny kupujemy z powodu schorzeń takich jak choćby dyskopatia czy też zwyrodnienie kręgosłupa, ale także przy wszelkich innych dolegliwościach. Poza tym to istotne, gdy posiadamy wszczepioną endoprotezę biodra lub inne implanty.

W drugiej warstwie dobry materac ortopedyczny powinien zawierać memory foam, czyli piankę termoelastyczną typu visco. Dzięki takiemu ułożeniu będzie możliwe pełne wykorzystywanie jej zalet. Tego rodzaju zastosowanie jej w materacu ortopedycznym umożliwi optymalne konturowanie ciała podczas snu przy zachowaniu odpowiedniego poziomu wentylacji. Połączenie obu tych warstw jest więc w materacu ortopedycznym kluczowe dla zdrowia i komfortu.
 
Wrażliwość pianki memory na temperaturę i jej niska przepuszczalność powietrza powoduje, że w trzeciej warstwie materaca ortopedycznego umieszczony powinien być sprawny system wentylacyjny. Tu należy zaznaczyć, że cyrkulacja powietrza w materacu następuje wyłącznie poziomo, nie zaś pionowo. Sprzyjać będą jej więc odpowiednio rozmieszczone kanały oraz siatka Aero 3D, które odprowadzą ciepło i wilgoć na zewnątrz materaca.

Na samym dole, a więc w ostatniej warstwie materaca ortopedycznego, należy umieścić jego bazę. Dla zachowania odpowiedniej dynamiki i sprężystości, ale też utrzymywania materaca w miejscu, powinna ona mieć co najmniej 10 centymetrów wysokości. Dlatego też materace nawierzchniowe czy popularne obecnie futony nie są w stanie zastąpić materaca ortopedycznego.
Materac ortopedyczny, materace na bóle pleców, materace piankowe

Materac ortopedyczny – twardość

Twardość materaca ortopedycznego powinna wynosić około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Używana w Polsce tabela może sugerować materac H3, czyli materac średnio twardy. Polski system nie jest jednak w żaden sposób wystandaryzowany, co powoduje, że materace ortopedyczne oznaczane literowo, a więc na przykład jako H3, w rzeczywistości mogą się od siebie różnić. Stąd też Onsen Sleeping stosuje skalę liczbową opartą na międzynarodowych standardach.
Materac ortopedyczny, miękkie materace, materac H1, materac H2
Materac ortopedyczny, twarde materace, materac H4, materac H5, materac H6
Dobór twardości materaca powinien odbywać się na podstawie pozycji do spania, a nie wagi. Dotyczy to nie tylko materaca ortopedycznego, ale każdego materaca, jaki zamierzamy kupić. Zgodnie ze standardami:
  • dla osób śpiących na brzuchu najlepsze są materace o twardości od około 6 do około 10;
  • dla osób śpiących na plecach najlepsze są materace o twardości od około 6 do około 7;
  • dla osób śpiących na boku najlepsze są materace o twardości od około 5 do około 7.
Dodatkowo przeprowadzone przez firmę Casper testy hotelowe, a także przez Onsen Sleeping badania w ramach procesu design thinking, dowiodły jednoznacznie, że przynajmniej 93% populacji ludzkiej wysypia się na materacu średnio twardym, którego twardość to 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taki też powinien być materac ortopedyczny.
Materac ortopedyczny, materace średnio twarde, materac H3, najlepszy materac

Materac ortopedyczny – wentylacja

Wentylacja materaca ortopedycznego jest bardzo ważna. Szczególnie dotyczy to osób, które dodatkowo cierpią z powodu bólu biodra czy posiadają już wszczepioną endoprotezę biodra. Materac ortopedyczny posiadający dobry system wentylacyjny pozwoli zmniejszyć nocne poty, a dodatkowo wspomoże regulację temperatury ciała podczas spania, co zwiększy wydajność snu.
 
Zapewnieniu odpowiedniej wentylacji materaca ortopedycznego służy unikalny system złożony ze starannie zaprojektowanych i wyprofilowanych kanałów wentylacyjnych połączonych z siatką 3D Aero. Takie rozwiązanie oferuje wyłącznie materac Osaka Air, który odprowadza wilgoć i temperaturę na zewnątrz materaca.
 
Bardzo ważne jest, aby materac ortopedyczny nie miał pierwszej warstwy wykonanej z pianki termoelastycznej typu visco, bowiem ta zapada się pod wpływem ciężaru ciała i temperatury ciała. Efektem tego jest tworzenie przez nią struktury niemal nieprzepuszczającej powietrza, co całkowicie zaburza jego cyrkulację, a dodatkowo uniemożliwia swobodne poruszanie się.
 
Odpowiednia wentylacja materaca ortopedycznego pozwoli na naturalne zwiększenie komfortu, co w konsewkencji przełoży się na większą ilość snu głębokiego. Dzięki temu sen stanie się bardziej wydajny i przyniesie lepszy wypoczynek. Zmniejszy więc ryzyko występowania różnego rodzaju schorzeń, a w tym też bezsenności. W konsekwencji materac ortopedyczny wyposażony w dobrze działający system wentylacji wspomoże procesy regeneracyjne organizmu.
Materac ortopedyczny, wentylacja materaca, nocne poty, memory foam, pianka termoelastyczna

Materac ortopedyczny – komfort

Komfort stanowi stan wygody, jaki jednocześnie wyklucza występowanie negatywnych odczuć podczas użytkowania. Stąd też materac ortopedyczny musi być komfortowy, aby rzeczywiście móc mówić o jego korzystnych dla zdrowia właściwościach. Nie powinien on więc nie tylko pogłębiać już istniejących dolegliwości, ale także przyczyniać się do powstawania nowych.

Temu zaś służy funkcjonalność. Jak zwykł mówić Steve Jobs, funkcjonalność danej rzeczy jest tożsama z jej designem. Dlatego też za najlepszy materac ortopedyczny to materac Osaka Air wykonany w technologii design thinking zapewniającej mu najwyższą i funkcjonalność przekładającą się na optymalny komfort snu.

Onsen Sleeping posiada w swojej ofercie materac ortopedyczny Osaka Air, którego warstwowa budowa zapewnia idealną wentylację, a także podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa na najwyższym poziomie. Jego struktura pozwala na swobodną zmianę pozycji do spania, zaś uniwersalna twardość pozwala na jego używanie przez każdego człowieka.

Dodatkowo występuje on w wielu rozmiarach dopasowanych do najpopularniejszych szerokości łóżek w Polsce. W ofecie Onsen Sleeping znajdują się: Nadto może być  on testowany aż przez 100 dni od doręczenia z gwarancją zwrotu pieniędzy. Jego rdzeń objęty jest aż 15 latami gwarancji producenta.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac ortopedyczny, sklep medyczny, materace medyczne, producent materaców, twardy materac na ból kręgosłupa

FAQ: Materac ortopedyczny

Co to jest materac ortopedyczny?

Materac ortopedyczny to rodzaj materaca, który cechuje się określonymi funkcjonalnościami. Do funkcjonalności materaca ortopedycznego należy przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, co przekłada się na odciążenie mięśni i zniwelowanie punktów kumulacji wagi. Stąd też materac ortopedyczny powinien przyczyniać się do lepszej regeneracji ciała podczas spania, a także utrzymania jego prawidłowej postawy. Dobry materac ortopedyczny jest ważnym elementem leczenia i rehabilitacji, ale też profilaktyki chorób kręgosłupa. Zmniejsza on dolegliwości bólowe, a także sztywność i drętwienie.

Jaki materac ortopedyczny jest najlepszy dla osoby z chorym kręgosłupem?

Najlepszy materac ortopedyczny dla osoby z chorym kręgosłupem to materac Osaka Air. Jest on wysokoelastycznym materacem ortopedycznym wykonanym z warstw otwartokomórkowych pianek poliuretanowych typu HR wspartych w drugiej warstwie pianką termoelastyczną typu visco. Wyróżnia się on najwyższą jakością przy uczciwej cenie.

Jaki materac ortopedyczny jest godny polecenia?

Materac ortopedyczny godny polecenia to materac Osaka Air. Jest to wysokoelastyczny materac ortopedyczny wykonany z warstw otwartokomórkowych pianek poliuretanowych typu HR wspartych w drugiej warstwie pianką termoelastyczną typu visco. Cechuje go najwyższa jakość, a dodatkowo bardzo okazyjna cena.

Jaka powinna być twardość materaca ortopedycznego?

Materac ortopedyczny powinien posiadać twardość 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Idealnym materacem ortopedycznym jest więc średnio twardy materac piankowy zbudowany z optymalnie dobranych warstw. Przekłada się to na twardość H3 w polskiej skali, która bywa jednak różna w zależności od producenta.

Ile kosztuje dobry materac ortopedyczny?

Dobry materac ortopedyczny w najpopularniejszym rozmiarze 160x200 kosztuje niecałe 4000 złotych. Cena najlepszego materaca ortopedycznego Osaka Air jest jednak zależna od wymiarów materaca, a także aktualnych promocji.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: