To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Zniesienie lordozy szyjnej – objawy, przyczyny, leczenie 22 listopada 2020 |
![]() |
Spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, wypłaszczona lordoza szyjna - to coraz częściej występujęce dolegliwości, które skupiają się wokół tego samego zagadnienia, jakim jest zmniejszenie naturalnej krzywizny w kręgosłupie szyjnym. Całkiem słusznie nazywana jest w obecnych czasach "syndromem SMSowej szyi".
Prawidłowa budowa kręgosłupa powoduje, że szyja zdrowego człowieka jest naturalnie wygięta ku przodowi, zaś jego kręgi tworzą łuk, który nazywany jest właśnie lordozą szyjną. Kiedy dochodzi do jego zbytniego wypłaszczenia, mówi się o zniesionej lordozie szyjnej.
Prawidłowa, nie zniesiona lordoza szyjna, ma miejsce wtedy, gdy nasz podbródek znajduje się powyżej mostka. Gdy jednak głowa wychyla się ku przodowi, a rzut pionowy podbródka wysunie się poza klatkę piersiową, dochodzi do wyprostowania kręgosłupa szyjnego i tym samym do spłycenia, a w efekcie też do zniesienia lordozy szyjnej.
To, w jaki sposób zwiększa się ciężar głowy przy nieprawidłowym korzystaniu z urządzeń mobilnych zbadano w 2014 roku. Wyniki badań Kennetha Hansraja dowiodły, że przy nachyleniu głowy o 60 stopni jej ciężar wynosi aż 27 kilogramów, co zdecydowanie pogłębia możliwość wystąpienia i już występującą zniesioną lordozę szyjną.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Nielsen Company, przeciętny człowiek w Stanach Zjednoczonych Ameryki spędza około 10 godzin i 30 minut dziennie przed ekranem. Obliczony czas obejmuje codzienne korzystanie ze smartfonów, komputerów, gier wideo, radia, tabletów i telewizorów. Choć naszę kręgosłupy są w stanie wytrzymać duży ciężar, to taka ilość godzin spędzonych w nieprawidłowej pozycji doprowadzi nas w ostateczności do zniesienia lordozy szyjnej.
Proces spłycania i zniesienia lordozy szyjnej doczekał się już wielu nowoczesnych, potocznych określeń. Należy do nich choćby tech-neck (ang. szyja techniczna), syndrom szyi SMSowej czy szyja smartfonowa.
Według raportu opublikowanego przez Common Sense Media, przeciętny nastolatek spędza średnio 7 godzin i 22 minuty dziennie przy różnego rodzaju ekranach. Także dzieci w wieku od 8 do 12 lat wcale nie pozostają daleko w tyle. Ich wynik to bowiem średnio 4 godziny i 44 minut dziennie. W efekcie istnieje ogromne zagrożenie, że zniesiona lordoza szyjna dotknie ich bardzo szybko i dotkliwie, co znacznie zmniejszy odczuwany przez nich komfort życia.
Wynika to z faktu, że zapracowani rodzice często dają dzieciom telefony do rąk, ponieważ nie mają czasu na efektywne spędzenie z nimi czasu. To często wynika również z ich nadmiernego zmęczenia czy bezsenności, często spowodowanej złym materacem.
Dzieci najczęściej nie zgłaszają objawów świadczących o zniesionej lordozie szyjnej. Młode organizmy są bowiem wytrzymałe i robią wszystko, aby dopasować się do warunków środowiska. Mimo tego istnieje ogromne ryzyko, że u dzieci takich rozwinie się zniesiona lordoza szyjna. Będzie to bowiem konsekwencją utrwalonego nieprawidłowego ustawienia głowy względem tułowia. Doprowadzić może to także do powstania zwyrodnienia kręgosłupa. Stąd też jedną z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć, jest decyzja związana z tym, jaki materac dla nastolatków wybrać.
Wskazane ćwiczenie na zniesioną lordozę szyjną stosować powinniśmy zawsze wtedy, kiedy tylko znajdziemy na nie chwilę czasu. W ciągu dnia warto jest ustawiać sobie budzik co pół godziny, aby móc je wykonywać. Dzięki systematycznemu uczeniu naszego ciała prawidłowej pozycji w przestrzeni, stanie się ona z czasem dobrym nawykiem, dzięki któremu zniesiona lordoza szyjna zacznie powracać na dobre tory.
Jeśli to możliwe, przy spłyconej lordozie szyjnej nie powinniśmy używać ekranów. Jeśli jednak rezygnacja z nich nie jest możliwa, należy ustawić je tak, aby znajdowały się na wysokości linii wzroku. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że światło niebieskie wzmaga bezsenność, zaś ekrany emitują go najwięcej. Szczególną ostrożność należy zachować oczywiście w przypadku dzieci, które nie są jeszcze odpowiednio świadome.
W leczeniu zniesionej lordozy szyjnej podejmuje się próby odbudowania łuku lordotycznego w obrębie kręgosłupa szyjnego przez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń oraz ortez. W Stanach Zjednoczonych Ameryki zagadnieniem zniesionej lordozy szyjnej zajmują sie chiropraktycy, używając do tego specjalnego rodzaju podkładek i wibracji. Dla złagodzenia zniesionej lordozy szyjnej warto jest zakupić odpowiednią poduszkę ortopedyczną, która zapewni odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i nie zaburzy podparcia ciała na dobrze dobranym materacu.
Przy zniesionej lordozie szyjnej zalecane jest spanie na boku lub na plecach. W obu przypadkach kręgosłup powinien być ustawiony fizjologicznie, a więc z zachowaniem jego naturalnych krzywizn. Zniesiona lordoza szyjna wymaga więc zastosowania odpowiednio dobranych poduszek ortopedycznych - Asana, Hiro lub Yoko. Te poduszki ortopedyczne jako jedyne na rynku zostały zaprojektowane z myślą o osobach ze zniesioną lordozą szyjną, a także kifozą szyjną.
Ćwiczenia na zniesioną lordozę szyjną polegają na wzmocnieniu mięśni posturalnych i poprawie jakości ustawienia głowy względem tułowia. Ćwiczenia takie powinny być wykonywane regularnie i przez dłuższy okres czasu. Ważne jest, aby pacjent nauczył się świadomej autokorekty postawy.
Poduszka ortopedyczna dla osób ze zniesioną lordozę szyjną powinna być wyższa do spania na bokach i niższa do spania na plecach. Dopuszczalne jest również spanie na plecach bez poduszki. Poduszki ortopedyczne dedykowane osobom ze zniesioną lordozą szyjną produkuje firma Onsen Sleeping z Torunia.
Materac dla osób ze zniesioną lordozą szyjną musi zapewniać dobre wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. Nie może być za miękki, ani za twardy. Optymalna twardość materaca przy zniesionej lordozie szyjnej to około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Materace dedykowane osobom ze zniesioną lordozą szyjną produkuje firma Onsen Sleeping z Torunia.