Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Dlaczego pianka memory to zły wybór?

24 czerwca 2021
Pianka memory, materace memory, pianki termoelastyczne, materac poliuretanowy
Pianka memory cieszy się wśród producentów i sprzedawców materacy dużą popularnością. Z każdym rokiem rosną wyniki sprzedaży materaców, których pierwszą warstwę stanowi pianka memory. W sklepie z materacami trudno znaleźć model, który nie zawierałby memory foam, zaś sprzedawcy bezustannie je zachwalają, używając coraz bardziej przekonujących argumentów.

Do zwiększenia sprzedaży pianki memory przyczynia się też stosowanie nieuczciwych praktyk, które wielu sprzedawców materaców stosuje w celu zwiększenia sprzedaży. Te obejmują techniki sprzedażowe takie jak name game, czy też zwyczajne oszustwa, jak choćby przekonywanie klientów, że pianka memory to nie rodzaj pianki poliuretanowej, ale zupełnie odrębny materiał.

Skąd wzięła się sława, jaką darzona jest pianka memory i czy jest ona w pełni zasłużona? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama, kiedy poddamy dokładnej analizie jej właściwości oraz parametry fizyczne.
Pianka memory, materace memory, pianki termoelastyczne, materac poliuretanowy

Pianka memory – opis

Pianka memory to innymi słowy termoelastyczna pianka poliuretanowa z pamięcią kształtu. Materac wykonany z pianki memory jest więc materacem visco. Z jakiegoś powodu wielu sprzedawców próbuje temu zaprzeczyć, nadając jej wymyślne nazwy, które mają za zadanie przykryć prawdę o tym, że jest to właśnie pianka memory.

Charakteryzuje się ona tym, że zapada się pod wpływem temperatury i nacisku. Następnie zaś bardzo powoli wraca do swojego kształtu. Niekiedy pianka memory nazywana jest pianką leniwą, bowiem zazwyczaj proces powrotu do pierwotnego kształtu zajmuje stosunkowo dużo czasu.

W rzeczywistości więc nie jest to literalnie pianka z pamięcią kształtu, ale po prostu pianka termoelastyczna typu visco zachowująca kształt przez dany okres czasu. Zatem, choć nazywa się ją mianem memory foam, nie posiada ona swojej własnej pamięci.
Materace piankowe, materac HR, sklep z materacami

Pianka memory – parametry

Pianka memory czy pianka leniwa to tylko dwie nazwy, jakie stosuje się w celu określenia termoelastycznej pianki poliuretanowej typu visco. W języku polskim najczęściej piankę memory określa się mianem pianki z pamięcią. Wynika to także z faktu, że odkształca się ona pod naciskiem w charakterystyczny sposób, zachowując na pewien czas kształt.

Technicznie pianka memory to właśnie pianka termoelastyczna, co mówi o jej wrażliwości na zmiany temperatury. Pierwsza litera jej oznaczenia pochodzi od określania jej mianem pianki visco. Stąd też wykonane z niej materace określane są najczęściej mianem materaców visco, choć coraz więcej producentów stara się to nazewnictwo modyfikować pod kątem działań marketingowych.

Pianka memory oznaczana jest u producentów pianek poliuretanowych literą V, następnie zaś cyfrowo określane są jej parametry. Dwie pierwsze z cyfr to gęstość, zaś dwie kolejne to twardość pianki memory. Na przykład pianka memory V2530 cechuje się gęstością rzędu 20 kg/m3 i twardością 3,0 kPa.
Pianka memory, materace memory, pianki termoelastyczne, materac poliuretanowy

Pianka memory – z czego powstała

Pianka memory tworzona jest głównie z poliolu i izocyjanianiu, zatem jest pianką poliuretanową. Poliuretan jest polimerem, a dokładniej estrowo-amidową pochodną kwasu węglowego. Otrzymywanie pianki memory opiera się więc na odpowiednim wymieszaniu kilku substancji, które spieniają się i zastygają.

To, jaki typ pianki memory otrzymamy, zależy głównie od ich proporcji. Na rynku materaców co do zasady nie ma innych pianek, niż pianki poliuretanowe, choć niektórzy takimi nazywają również materace lateksowe. Należy mieć to na uwadze szczególnie wtedy, kiedy zastanawiamy się, jaki wybrać materac, ale warto zapamiętać to również na przyszłość.
Każda pianka memory to pianka poliuretanowa.
Wielu producentów materaców, a także ich sprzedawców, nie podaje informacji o tym, że pianka memory to pianka poliuretanowa. Bardzo często stosują techniki cenowe i marketingowe, które mają za zadanie ten fakt ukryć.

Najczęściej pianka memory otrzymuje wtedy nazwę własną, natomiast uzyskanie pełnych informacji o niej spotyka się z wieloma trudnościami. Pozwala to także sprzedawać wykonane z niej materace w wyższych cenach i z większymi marżami, tworząc złudzenie wyjątkowości produktu.

Co do zasady pianka poliuretanowa, z której wykonana jest pianka memory, to produkt wielokrotnie i wszechstronnie przebadany. Jest to materiał bezpieczny dla zdrowia. Nadto pianka memory stanowi dobry materiał do produkcji materaców, o ile nie znajduje się w ich pierwszej, a więc górnej warstwie.
 
Materac Osaka Air, pianka wysokoelastyczna, pianka HR, pianka wysokosprężysta, pianka poliuretanowa, materac piankowy, materac H3

Pianka memory – jak powstała

Pianka memory stworzona została dla pilotów i pasażerów samolotów oraz astronautów udających się w przestrzeń kosmiczną. Pomysł opracowania pianki memory wyszedł bezpośrednio od NASA, zaś jej podstawowym celem było ochronienie ludzi przed nadmiernymi obciążeniami podczas startów samolotów i promów kosmicznych. Dla wielu osób pianka memory stała się inspiracją, zaś producenci materaców uznali go za materiał, z którego opłaca się produkować materace

Choć dla rzeszy ludzi samo powstanie pianki memory na zlecenie NASA stanowi o jej wysokiej jakości, warto wyzbyć się tego, co wpojono nam w procesie socjalizacji, a następnie ocenić ją obiektywnie na podstawie rzetelnych danych.

O ile pianka memory rzeczywiście stanowi produkt bardzo dobry i przydatny w produkcji materaców, o tyle musi być ona stosowana pod pierwszą warstwą materaca piankowego, nie zaś być jego pierwszą warstwą. W przeciwnym wypadku pianka memory zastosowana jest nieprawidłowo i traci wszystkie swoje zalety, ujawniając jednocześnie dużą ilość wad.
Materac piankowy, salon z materacami, polskie materace, producent materaców

Pianka memory – cechy

Materace, których pierwsza warstwa to pianka memory, mają bardzo charakterystyczne cechy, których nie da się pomylić z żadną inną pianką poliuretanową. Wynika to z faktu, że materiał ten jako jedyny w tak dużym stopniu dopasowuje się do kształtu przedmiotu lub ciała, które na niego naciska. Cechą memory foam jest jednak to, że robi to silnie.
 

W trakcie spania pianka memory dopasowuje się co ciała, lecz nie konturuje go i nie zapewnia mu odpowiedniego wsparcia. Zamiast je konturować, zasysa ona je bowiem do środka. Idealnie widać to w sytuacji, kiedy pianka memory upuszczona na jakiś przedmiot nie odbija się od niego, ale leniwie zapada. Dlatego też pianka memory często nazywana jest pianką leniwą.
 

Pianka memory wrażliwa jest przede wszystkim na temperaturę, ponieważ jest to pianka termoelastyczna. Oznacza ona, że pod wpływem ciepła pianka memory mięknie. Wtedy też łatwiej się zapada i stosunkowo dużo czasu potrzebuje na powrót do pozycji wyjściowej. Dodatkowo pod wpływem zimna najczęściej staje się zaś nadmiernie twarda.

Pianka memory – zalety

Materace wykonane z pianki memory mają dużo zalet i mogą zapewniać najwyższy komfort, o ile pianka ta nie jest stosowana w pierwszej warstwie materaca. Ceni się ją ze względu na to, że:

  • pianka memory stosowana w drugiej warstwie materaca dopasowuje się do kształtu ciała;
  • delikatne zapadanie się w piance memory odczuwa się najczęściej jako bardzo przyjemne;
  • położenie się na piance memory daje w pierwszej chwili leżenia na miękkiej chmurze;
  • zastosowanie pianki memory w drugiej piance materaca daje dobre podparcie dla ciała i oparcie dla kręgosłupa;
  • elastyczność pianki memory zwiększa komfort snu i poprawia właściwości materaca, jeśli jest ona odpowiednio wykorzystana w jego drugiej warstwie.
Pianka memory, pianka visco, pianka z pamięcią kształtu, materac z pianki memory, materac z pianki visco, materac termoelastyczny

Pianka memory – wady

Wady, jakie posiada pianka memory, występują przede wszystkim wtedy, kliedy zostanie ona zastosowana w pierwszej warstwie materaca.

Na polskim rynku stosowanie pianki memory w pierwszej warstwie materaca jest praktyką powszechną i trudno jest dokonać zakupu materaca, który byłby skontruowane inaczej. Najczęściej w Polsce oferuje się bowiem materace visco, zaś dla mniej świadomych osób w dalszym ciągu oferuje się materace sprężynowe. W praktyce okazuje się jednak, że:

  • użyta w pierwszej warstwie materaca pianka memory zapada się pod wpływem ciężaru ciała, co zaburza fazy snu i prowadzi do licznych wybudzeń;
  • wrażliwość pianki memory na zmiany temperatury powoduje, że w lato posiadamy za miękki materac, zaś zimą materac zbyt twardy;
  • nawet najmniejszy nacisk powoduje, że pianka memory łatwo się zapada i tym samym powoduje zmianę pozycji kręgosłupa na niefizjologiczną;
  • pianka memory jest pianką otwartokomórkową i oddychającą tylko wtedy, kiedy nic lub nikt na niej nie leży, zaś pod wpływem nacisku komórki pianki memory spłaszczają się i przestają zapewniać odpowiednią wentylację.

Osobom, którym zależy na wysokiej jakości snu, polecamy poradnik wyboru materaca stworzony dla świadomych konsumentów, którym zależy na zdobyciu rzetelnej, pełnej wiedzy. Idealnym materacem, który umiejętnie wykorzystuje zalety pianki memory w drugiej warstwie jest materac Osaka Air stworzony dla ludzi, a nie dla sklepów.

Pianka memory powoduje przegrzewanie się i pocenie w nocy u ponad 50% ludzi, którzy posiadają materac zawierający ją w pierwszej warstwie.

Pianka memory – materace

Pochodząca z europejskiego, certyfikowanego źródła pianka memory to tworzywo poliuretanowe bardzo wysokiej jakości. Stosowana jest zarówno w niektórych najtańszych materacach, jak i w niemal każdym drogim materacu.

Choć ich cena pozostaje różna, wewnątrz niekiedy są one dokładnie tym samym materacem. Stąd też odróżnienie ich od siebie bywa często bardzo trudne, w czym dodatkowo przeszkadzają tworzone na zlecenie niektórych firm rankingi materaców.

Wielu producentów stosuje piankę memory w pierwszej warstwie materaca. W rzeczywistości jednak pianka memory nie nadaje się do tego, aby ją tam umieścić. Ujawnia wtedy bowiem wszystkie swoje wady i działa nie tylko w sposób nieprawidłowy, ale też mogący zagrażać zdrowiu.
Pianka memory, materace memory, pianki termoelastyczne, materac poliuretanowy
Utrudniona cyrkulacja powietrza w zgniecionych pod ciężarem ciała człowieka komórkach pianki memory, tworzy swoistą nieprzepuszczalną strukturę, która praktycznie uniemożliwia wentylację. Ciepło naszych ciał oraz wydzielany z każdą sekundą pot nie mają więc drogi ucieczki, dlatego pozostają blisko naszej skóry i powodują skraplanie kropli potu na naszej skórze. W efekcie budzimy się zlani potem i przegrzani.

Trudność tę zgłaszają nam nasi obecni klienci, którzy wcześniej posiadali materac wykonany z pianki memory. Jak relacjonują, pianka memory umieszczona w pierwszej warstwie wywołała lub pogłębiła dolegliwości związane z nocnymi potami. Znacznie zmniejszyła też odczuwalny komfort, choć w pierwszych tygodniach użytkowania mieli oni wrażenie, iż jest ona wygodna. Stąd też większość z nich zdecydowała się wymienić swój materac memory na oferowany przez Onsen Sleeping materac Osaka Air.
Pianka memory, materace memory, pianki termoelastyczne, materac poliuretanowy
Jak pokazał długotrwały proces design thinking, który przy udziale specjalistów wykonał Onsen Sleeping, umieszczona w drugiej warstwie materaca pianka memory pozwala na uzyskanie idealnej struktury jego warstw.

Pozwoliło to stworzyć materac Osaka Air spełniający wszystkie 10 ważnych dla konsumentów cech, jakie powinien posiadać dobry materac. Warto też mieć na uwadze, że jest to materac z siatką, dzięki czemu gwarantuje on idealną wentylację.

Umieszczona w drugiej warstwie materaca pianka memory przykryta otwartokomórkową pianką wysokoelastyczną typu HR pozwala na to, aby materac dopasowywał się do kształtu ciała śpiącego człowieka przy braku zapadania się, jak również utrzymywał odpowiednią twardość, wentylację i temperaturę. Eliminuje to więc wady, jakie posiada pianka memory, jednocześnie dając możliwość korzystania ze wszystkich jej zalet.
Pianka HR, materace HR, pianki wysokoelastyczne, materac piankowy

Pianka memory – poduszki ortopedyczne

Pianka memory nie jest stosowana wyłącznie do produkcji materaców piankowych, ale także do produkcji różnej jakości poduszek ortopedycznych. W produkcji poduszek z pianki memory stosuje się jednak dwie metody - pneumatyczną i chemiczną.

Poduszki wyprodukowane z pianek memory wytworzonych metodą chemiczną odznaczają się niższą jakością i gorszymi właściwościami od poduszek wytwarzanych metodą pneumatyczną. Niemal wszyscy producenci na polskim rynku produkują poduszki tworzone z chemicznie wytwarzanych pianek memory. Jednym z kilku, jeśli nie jedynym polskim producentem stosującym metodę pneumatyczną, jest istniejąca od ponad 20 lat polska firma Dr Sapporo z Torunia.

Materiałem o lepszych od pianki memory właściwościach jest wysokoelastyczna pianka poliuretanowa typu HR, z których w Onsen Sleeping produkuje się najwyższej jakości poduszki ortopedyczne posiadające certyfikaty wyrobów medycznych klasy pierwszej. T

Te mogą być dodatkowo powleczone innowacyjną tkaniną Skin+ zapewniającą nie tylko najwyższy komfort snu przy doskonałej elastyczności i idealnej wentylacji, ale też mającą właściwości odmładzające i regenerujące skórę z wykorzystaniem probiotyku produkującego w naturalny sposób karotenoidy.

W technologii Skin+ oferujemy wszystkie nasze poduszki ortopedyczne, a przede wszystkim:
Poduszka ortopedyczna, Skin+, poduszka Asana, poduszka piankowa, poduszka na kręgosłup, poduszka na skoliozę, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka z pianki, poduszka na ból pleców, poduszka na ból karku, poduszka na ból szyi

Pianka memory – oferta

Oferowane przez Onsen Sleeping poduszki ortopedyczne posiadają specyficzny i anatomiczny kształt, który nie może w żaden sposób się zmieniać. Pianka memory spowodowałaby, że ich wykonanie mogłoby stracić na kształcie i precyzji, a tym samym poduszki mogłyby posiadać zupełnie inne cechy i parametry. Dlatego też produkowane są z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR.
 
Ich kształty zostały zaprojektowane przez specjalistów zgodnie z metodologią design thinking, w którym to procesie brali udział lekarze, fizjoterapeuta i psycholog. Przeszły dzięki temu pełen proces prototypizacji i testowania. Muszą też pozostać niezmienne, niezależnie od temperatury ciała czy nacisku ciała użytkownika.
 
Warto zwrócić uwagę także na materace online, które znajdują się w naszej ofercie. Pianka memory jest przez Onsen Sleeping wykorzystywana w materacu Osaka Air, jednak stanowi jego drugą warstwę, co powoduje, że wszelkie jej negatywne oddziaływania są zniwelowane. Dodatkowo nasze produkty objęte są wieloletnią gwarancją oraz programem pozwalającym na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni od doręczenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, pianka wysokoelastyczna, pianka HR, pianka wysokosprężysta, pianka poliuretanowa, materac piankowy, materac H3

FAQ: Pianka memory

Co to jest pianka memory?

Pianka memory to rodzaj pianki poliuretanowej, z której wykonywane są materace i poduszki ortopedyczne. Pod wpływem nacisku i temperatury pianka memory zapada się, a także silnie dopasowuje do kształtu tego, co na niej spoczywa. Dlatego też piankę memory nazywa się pianką z pamięcią kształtu.

Jakie właściwości ma pianka memory?

Pianka memory bardzo łatwo spłacza się pod naciskiem i powolnie wraca do pierwotnego kształtu. Z tego powodu powoduje wiele nieprzyjemnych doznań, jak wciąganie śpiącego człowieka do materaca czy nadmierne przegrzewanie ciała. Materac, który z łatwością ugina się pod naciskiem dłono, najpewniej w swojej górnej warstwie posiada właśnie piankę memory.

Czy warto kupić materac wykonany z pianki memory?

Nie warto kupować materaca, którego górna warstwa wykonana jest z pianki memory. W dobrym materacu pianka memory znajduje się pod wartwą pianki wysokoelastycznej typu HR, która posiada znacznie lepsze właściwości i zapewnia idealny komfort snu.

Czy pianka memory dopasowuje się do kształtu ciała?

Pianka memory dopasowuje się do kształtu ciała, lecz nie konturuje go, ale zasysa do środka. To zaś utrudnia zmianę pozycji snu i powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo pianka memory nie zapewnia odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, jeśli znajduje się w górnej warstwie materaca.

Gdzie jeszcze znajduje się pianka memory?

Wykorzystanie pianek memory jest popularne również w poduszkach ortopedycznych. Wybierając poduszkę ortopedyczną z pianki memory, istotnym jest, aby wybrać poduszkę wykonaną metodą pneumatyczną - odlewaną w formie. Poduszka stworzona z ciętej pianki memory najczęściej nie jest odpowiednio wyprofilowana, co może się przyczynić do nasilenia trudności związanych z kręgosłupem.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
Joanna write:
Dziękuję za tak dobry artykuł. Miałam materac z pianką memory i był fatalny. Każdej jednej nocy budziłam się spocona z przegrzania, chociaż śpię przy otwartym oknie. Do tego w ogóle nie był sprężysty i niewygodnie się obracało. Po 2 tygodniach byłam wykończona z niewyspania.
Added: 25 września 2024, 20:18. Add an answer
ONSEN® Expert write:
Po to jesteśmy, aby edukować! ;) Zapraszamy też na nasz YouTube, social media...
Added: 26 września 2024, 12:10. Add an answer
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More expert advices: