Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak wybierać materace dla Ciebie i Twojej rodziny?

10 stycznia 2023
Materace dla ciebie, rozmiary materaców, materac 160x200, materac dla dziecka
Zarówno materace dla Ciebie, jak i te dla Twojej rodziny, zapewniać powinny komfort, a także posiadać funkcjonalność odpowiadającą na potrzeby użytkowników. Zarówno wybór rodzaju materaca, jak też konkretnego rozmiaru materaca, jest więc kwestią kluczową, aby je zaspokoić. Tymczasem większość producentów materaców ukrywa ich rzeczywiste parametry, co znacznie utrudnia ich porównywanie.

Choć więc wydawać może się, że kupno materaca jest proste, to proces zakupowy komplikuje się, kiedy ma się sprecyzowane wymagania i stosowną wiedzę. W rzeczywistości znalezienie najlepszych materaców dla Ciebie i Twojej rodziny może okazać się więc nad wyraz trudne. Wynika to przede wszystkim ze sztuczek, jakie zastawiają na nas sprzedawcy w większości sklepów.
Materace dla ciebie, rozmiary materaców, materac 90x200, materac dla dziecka

Materace dla Ciebie – królestwo jednej osoby

Spotykane najczęściej materace dla Ciebie i nikogo więcej, czyli materace jednoosobowe, mają standardową długość, która wynosi 200 centymetrów, natomiast ich szerokość na ogół nie przekracza 120 centymetrów.

Mając do dyspozycji mało przestrzeni, pomyśleć należy o materacu 80x200, który jest najwęższym materacem w ofercie większości sklepów. Ze względów zdrowotnych zaleca się jednak, aby był to przynajmniej materac 90x200 lub szerszy.

Osobom, które mogą pozwolić sobie na większe łóżko, zdecydowanie wygodniej spać będzie na materacu 100x200. Natomiast jeśli potrzebujesz dużej powierzchni spania, idealnym materacem dla Ciebie będzie materac 120x200.

Takie materace pozwalają czerpać radość ze snu w pojedynkę i ustalać własne zasady we własnym łóżku. Oczywiście pod warunkiem, że jakościowo spełniają 10 kryteriów najlepszego materaca, a także tylko do czasu, aż zaczniesz kogoś gościć w swoim łóżku. Wtedy bowiem szerokokość materaca nieprzekraczająca 120 centymetrów może okazać się niewystarczająca. Chyba, że będzie to niewielkich rozmiarów pies, kot czy szop pracz.
Materace dla ciebie, rozmiary materaców, materac 120x200, materac dla dwojga

Materace dla Ciebie – wieczory z drugą połówką

Jeśli poszukujesz materaca dla Ciebie i Twojej drugiej połówki, czyli odpowiedniego materaca dwuosobowego, to przede wszystkim gratulujemy udanego związku! Zakładamy też, że szukasz przede wszystkim materaca sex-friendly, który pozwoli na czerpanie przyjemności ze spędzanych wspólnie wieczorów, nocy, poranków i dni.

Powinien więc być to materac z pianki wysokoelastycznej, który będzie właściwie zaprojektowany pod względem każdej z warstw. Trudno bowiem w takiej sytuacji pozwolić sobie na szkodliwy, a przy tym hałasujący przy każdym ruchu materac sprężynowy czy też zapadający się przez temperaturę ciała człowieka materac memory.

Przy małej sypialni najlepszym wyborem będzie materac 140x200, który jest jednak mniej popularny od materaca 160x200, jaki kupowany jest najczęściej. Oba te rozmiary, jeśli zakupimy właściwy materac, zapewnić mogą zarówno funkcjonalność, jak i nieograniczony komfort w trakcie użytkowania.
Materace dla ciebie, rozmiary materaców, materac 90x200, materac dla dziecka Materace dla ciebie, rozmiary materaców, materac 120x200, materac dla dwojga Materace dla ciebie, rozmiary materaców, materac 180x200, materac dla rodziny

Materace dla Ciebie – przy większej rodzinie

Gdy rodzina się powiększa, materac dla Ciebie i jej nowych członków również powinien zwiększyć szerokość. Nie tylko wtedy, gdy stosujesz cosleeping, który zakłada spanie razem z dziećmi, ale też przy spaniu osobno. Musimy bowiem pamiętać, że nawet jeśli dziecko spać ma we własnym łóżku, to częsta rodzicielska praktyka większości z nas dowodzi, że ostatecznie spędza ono nie jedną noc na materacu rodziców.

Wybierając materace dla Ciebie i rodziny, w skład której wchodzą dzieci, należy zwrócić uwagę już nie tylko na komfort, ale też jego większą odporność na czynniki zewnętrzne. Przy spaniu z dziećmi kluczowe jest choćby to, aby pokrowiec na materac był zdejmowany, zaś sam materac był hipoalergiczny i łatwy w utrzymywaniu higieny.

Przede wszystkim wykluczyć powinniśmy materace naturalne będące źródłem różnego rodzaju alergenów. Ich unikać powinien w zasadzie każdy, bowiem jest on potencjalnie szkodliwy dla każdego z nas. Jednak w szczególności dla dzieci, dla których robaki w materacu nigdy nie będą przyjemnym doświadczeniem.

Jeśli zaś chodzi o rozmiar materaca dla Ciebie i rodziny z dziećmi, to najlepiej sprawdzi się oczywiście materac 180x200, którego szerokość jest optymalna. Jednak przy mniejszych sypialniach stosuje się jednak materac 160x200, jaki także nie powinien powodować negatywnych doznań przy spaniu w kilka osób.
Materac Osaka Air_3

Materace dla Ciebie – uniwersalny wybór

Niezależnie od tego, czy kupujesz materac wyłącznie dla siebie, czy również dla innych osób, zawsze przy dokonywaniu wyboru należy kierować się identycznymi kryteriami. Każdy z nas ma bowiem taki sam kręgosłup, którego fizjologiczny kształt też pozostaje taki sam.

Bez znaczenia przy wyborze materaca jest to jakiej jesteśmy budowy ciała, a więc jaki posiadamy wzrost czy wagę. Co prawda przez te różnice ilość punktów kumulacji wagi u każdego z nas jest inna, lecz rozkładają się one na materacach proporcjonalnie. Stąd też dobry materac będzie działać tak samo dla dwóch osób o różnej budowie ciała.

Znaczenie ma natomiast to, jaką pozycję do spania przyjmujemy. Dla osób śpiących na plecach i na boku, które stanowią około 93% populacji, poleca się bowiem materac o twardości wynoszącej między 5,0 a 7,0. Tymczasem osoby śpiące na brzuchu powinny spać na materacach o twardości od 6,0 do 9,0.

Jak wynika z testów hotelowych oraz wnikliwych analiz innych badań, prawie 100% populacji otrzymuje najlepsze podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa na materacu, którego twardość wynosi 6,5. To właśnie taka twardość materaca jest uniwersalna i idealna. Zarówno dla zdrowia, jak i najszerzej pojmowanej higieny snu.
Istnieje jeden materac odpowiedni dla każdego!

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najlepszym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na potrzeby nawet najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także posiadając status wyrobu medycznego klasy pierwszej.

Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji oraz programowi pozwalającemu na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera. Dzięki temu pewnością i zaufaniem, jakimi darzymy nasz materac, dzielimy się z każdym, komu zależy na najlepszym produkcie.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materace dla Ciebie, materac 140x200, szerokość materaca, materac wysokoelastyczny

FAQ: Materace dla Ciebie i Twojej rodziny

Jak przetestować materac w sklepie stacjonarnym?

Materaca nie da się przetestować w sklepie stacjonarnym. Warunki, jakie tam panują, nie oddają w żaden sposób tych panujących w trakcie snu. Nie śpimy bowiem w ubraniach, przy świetle i pod okiem otaczających nas sprzedawców czy klientów. Dodatkowo nasze ciała w trakcie snu są całkowicie rozluźnione, czego nie jesteśmy w stanie świadomie osiągnąć. Poza tym materiały, z których są zbudowane materace, niekiedy potrzebują aż kilku godzin, aby ujawnić swoje właściwości.

Czy nieodpowiedni materac może spowodować ból kręgosłupa?

Tak. Wybór nieodpowiedniego ma wpływ na to, że nie zapewni on optymalnego podparcia ciała i kręgosłupa w fizjologicznej pozycji. To zaś doprowadzi do bólu kręgosłupa, a także wywoła lub pogłębi jego schorzenia. Dlatego też osoby dbające o kręgosłup powinny szczególną uwagę zwrócić na wybranie idealnego materaca.

Czy dwie osoby o tej samej wadze mogą spać na tym samym materacu?

Tak. Twardości i rodzaju materaca nie dobiera się na podstawie wagi. Wzrost i waga determinuje ilość punktów kumulacji wagi, jednak ta na dobrych materacach rozkłada się równomiernie. Tym samym materac o materac o optymalnej twardości, która wynosi 6,5 dla przynajmniej 93% populacji, będzie odpowiedni dla osób o każdej wadze i wzroście.

Czy fizjoterapeuta pomoże mi wybrać materac?

Nie. Generalnie fizjoterapeuci nie są w żaden sposób uczeni o materacach. Nie mają więc pojęcia o tym, z czego wykonuje się materace i jakie właściwości posiadają konkretne materiały. Najczęściej nie posiadają oni też wiedzy o tym, w jaki sposób dobiera się twardość materaca. Spotykani w sklepach stacjonarnych fizjoterapeuci bardzo często ograniczają się do testów, które nie mają żadnych podstaw merytorycznych. Ich zadaniem jest co do zasady sprawić wrażenie, że dany sklep w profesjonalny sposób dba o zdrowie klientów. Ich obecność zwiększa bowiem autorytet sklepu w oczach przeciętnego konsumenta. Ich wiedza jest natomiast przydatna na etapie projektowania materaców, jednak tylko nieliczni fizjoterapeuci mają na ten temat pojęcie.

Czy materace z supermarketów są dobre?

Nie. Najczęściej materace sprzedawane w supermarketach cechują się wyjątkowo niską jakością i absurdalnie wysoką marżą. Zarówno te sprzedawane za kilkaset złotych, a wyprodukowane za około sto złotych, jak i te sprzedawane za kilka tysięcy złotych, a wyprodukowane za kilkaset złotych. Poza tym dotychczas prawdopodobnie nie zdarzyło się, aby materac z supermarketu miał w ofercie podaną pełną specyfikację użytych do jego produkcji materiałów, a przede wszystkim o rodzaju, gęstości i twardości pianek poliuretanowych.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...