Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

4 lutego 2021
Zwyrodnienie kręgosłupa, osteofity, osteoartroza, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
Zwyrodnienie kręgosłupa prowadzi do zmniejszenia bólu pleców, co jest swoistym paradoksem. Dla wielu ten nietypowy objaw zwyrodnienia kręgosłupa jest zaskoczeniem. Jest on jednak zupełnie naturalną reakcją ludzkiego organizmu.

O zwyrodnieniu kręgosłupa słyszy się coraz więcej. Dodatkowo choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, czyli osteoartroza, dotyka coraz młodszych ludzi. Dlaczego zwyrodnienie kręgosłupa przestało być domeną seniorów? Co robić, kiedy zdiagnozowano u nas osteoartrozę i czy zawsze powinniśmy się tym przejmować?
Zwyrodnienie kręgosłupa, drętwienie rąk, mrowienie nóg, osteoartroza

Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy

Zwyrodnienie kręgosłupa często początkowo nie daje objawów. Z czasem jedak zaczynają się one objawiać. Najczęstsze objawy zwyrodnienia kręgosłupa to:
  • poranna sztywność kręgosłupa;
  • poranne bóle kręgosłupa;
  • zmniejszenie ruchomości kręgosłupa;
  • trzeszczenie kręgosłupa;
  • mrowienie kręgosłupa;
  • mrowienie palców;
  • drętwienie pleców;
  • drętwienie kończyn;
  • czasowe zanikanie czucia głębokiego;
  • czasowe zanikanie czucia powierzchniowego.
Obok tego zwyrodnienie kręgosłupa może objawiać się bólem głowy po przebudzeniu, zaś wtórnie wywoływać dodatkowe dolegliwości, jak choćby insomnię czy pogorszenie funkcjonowania biopsychospołecznego.
Zwyrodnienie kręgosłupa, drętwienie nóg, mrowienie rąk, osteoartroza

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny

Zwyrodnienie kręgosłupa, czyli osteoartroza, inaczej powstaje u osób młodych, inaczej zaś u osób dojrzałych. Wszystkich nas łączy jednak podstawowa budowa kręgosłupów. Nasze kręgosłupy, obok elementów kostnych nazywanych kręgami, zbudowane są także z krążków międzykręgowych zwanych potocznie dyskami, od których wzięła się nazwa dyskopatii - innego popularnego schorzenia kręgosłupa. Dodatkowo posiadają one bardzo skomplikowaną sięć więzadeł.

Więzadła pełnią rolę stabilizacyjną dla całości kręgosłupa i jego poszczególnych segmentów, ale również stanowią ogranicznik dla danych ruchów w obrębie kręgosłupa. Idealnym tego przykładem jest więzadło podłużne tylne, które hamuje zgięcie kręgosłupa w przód, powstrzymując niejako jedną z przyczyn zwyrodnienia kręgosłupa
Więzadła kręgosłupa, więzadło żółte, dysk, więzadło podłużne, nerw, więzadło międzykolcowe, więzadło nadkolcowe
Większości z nas zwyrodnienie kręgosłupa kojarzy się z osobami dojrzałymi. Występujące u nich zwyrodnienia kręgosłupów wynikają przede wszystkim z postępującego procesu dehydratacji krążka międzykręgowego, czyli stopniowego zmniejszania wysokości krążka w wyniku utraty wody. Proces ten przebiega przez niemal całe życie, a jego wynikiem jest właśnie osteoartroza.

Efekty procesu odpowiadającego za zwyrodnienie kręgosłupa zazwyczaj nie są jeszcze widoczne u ludzi młodych. W młodym kręgosłupie krążek międzykręgowy jest dobrze uwodniony, dzięki czemu ma odpowiednią wysokość. Dodatkowo więzadła w młodym, zdrowym kręgosłupie są odpowiednio napięte, dlatego też zwyrodnienie kręgosłupa grozi im rzadziej.


Coraz częściej notuje się również, że nieprawidłowy sen przy endoprotezie biodra przyczynia się do zwyrodnienia kręgosłupa, podobnie jak wdowi garb powodujący niefizjologiczne ułożenie kręgosłupa w trakcie snu.
Wraz z wiekiem uwodnienie krążka międzykręgowego maleje - ulega on procesowi dehydratacji.
Jeśli krążek międzykręgowy ma w sobie mniej wody, staje się cieńszy, przez co zmniejsza się przestrzeń między trzonami kręgów, w której się znaduje. Przyczepy więzadeł zbliżają się do siebie, co powoduje, że są one zbyt luźne. W tej sytuacji kręgosłup przestaje być stabilny, a ryzyko zwyrodnienia kręgosłupa i dyskopatii dramatycznie się zwiększa.

Zwiększone ryzyko zwyrodnienia kręgosłupa powoduje, że ludzkie organizmy chcą się bronić. Reakcje obronne powodują, że w nasze mózgi wysyłają informację o konieczności nadbudowy tkanki kostnej. Efekty tej reakcji na zwyrodnienie kręgosłupa widoczne są w badaniach obrazowych, w których zaobserwować można osteofity, czyli swoiste kostne dzioby.

Proces ten powoduje wtórne, względnie prawidłowe napięcie więzadeł oraz usztywnienie kręgosłupa. To w efekcie zmniejsza dolegliwości bólowe, a także redukuje ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kręgosłupa. Kręgosłup w ten sposób zostaje usztywniony i zabezpieczony, osteofity działają bowiem niczym cement. Ważne jest jednak, aby zapewnić mu odpowiednie wsparcie podczas snu, do czego niezbędne jest wybranie odpowiedniego materaca i poduszki ortopedycznej, bowiem w przeciwnym wypadku może dojść do jego ponownego uszkodzenia.
Budowa kręgosłupa, dysk prawidłowy, dysk odwodniony, osteofity, więzadło, zmiany zwyrodnieniowe, zwyrodnienie, dehydratacja krążka, odwodnienie krążka, zdrowy kręgosłup, schemat kręgosłupa
Proces powodujący zwyrodnienie kręgosłupa, jest dla osób starszych stanem, który wynika z natury ludzkiej i powinno się do zaakceptować. Obecnie medycyna nie pozwala na pełne zapobieganie tego typu dolegliwościom, a dodatkowo przez brak objawów bólowych leczenie zwyrodnienia kręgosłupa często nie ma najmniejszego sensu.

Zwyrodnienie kręgosłupa można jednak spowalniać i w dużym stopniu mu zapobiegać. Służą do tego materace dla seniorów, które dają odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. Dzięki temu zwiększa się ilość snu głębokiego, który odpowiada za właściwą regenerację organizmu podczas snu. Szczególnie wartym polecenia jest materac Osaka Air będący wyrobem medycznym klasy pierwszej, w którego procesie tworzenia według metodyki design thinking brali udział wybitni specjaliści.

Zupełnie inne spojrzenie na zwyrodnienie kręgosłupa przynosi sytuacja, jeśli wystąpi ono w młodym wieku. Wówczas zwyrodnienie kręgosłupa nie wynika bowiem z dehydratyzacji krążka międzykręgowego, ale z nieprawidłowego obciążania kręgosłupa. 

Dodatkowym czynnikiem predysponującym do wczesnego pojawienia się zwyrodnienia kręgusłupa jest otyłość. Osteoartroza bowiem zdecydowanie częściej występuje u osób, które posiadają ponadprogramowe kilogramy. To z kolei determinuje konieczność przenoszenia na kręgosłup większych obciążeń, aniżeli w przypadku ludzi o odpowiedniej wadze.

W wyniku działania dodatkowych sił, bardzo często dochodzi u takich osób do mikrouszkodzeń w obrębie pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych. To zaś jest prostą drogą do zwyrodnienia kręgosłupa. 

W skrajnych wychyleniach kręgosłupa osoby otyłe obciążają swój kręgosłup nawet kilkunastokrotnie bardziej, niż osoby szczupłe! Naturalną reakcją obronną organizmu jest więc zacementowanie i usztywnienie kręgosłupa, to zaś objawia się właśnie w postaci zwyrodnienia kręgosłupa, a także innych schorzeń, jak choćby kifozy szyjnej.
Zwyrodnienie kręgosłupa, otyłość, nadwaga, zmiany zwyrodnieniowe, osteoartroza
Kolejne czynniki predysponujące do wczesnego pojawienia się zwyrodnienia kręgosłupa to przede wszystkim siedzący tryb życia oraz nieprawidłowe nawyki podczas odpoczynku i snu, a w tym przyjmowane przez nas pozycje do spania, które często powodują nienaturalne wygięcie kręgosłupa w trakcie nocy.
Zwyrodnienie kręgosłupa, siedzący tryb życia, praca zdalna, osteoartroza, garbienie się
Przy rozpatrywaniu tematyki zwyrodnienia kręgosłupa należy mieć na uwadze, że w krajach rozwiniętych około trzy czwarte osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej. Zdaniem osób zajmujących się ergonomią, nawet 90% spośród tych osób siedzi w nieprawidłowy sposób.

Najczęściej zwieszamy się na naszym kręgosłupie, wyginając plecy w literę C. I choć jest to pozycja na pozór wygodna, to powoduje ona ekstremalne przeciążenie kręgosłupa i jego poszczególnych kręgów. W efekcie zaś pogłębia możliwość wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych, do których należy właśnie zwyrodnienie kręgosłupa.

Już po kilku latach takiej pracy dochodzi do wytworzenia się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, których nie da się już cofnąć. W wyniku garbienia się możemy odczuwać ból kręgosłupa lędźwiowego czy ból kręgosłupa szyjnego. Taka pozycja przeciąża dosłownie każdy odcinek naszych kręgosłupów, zaś zwyrodnienie kręgosłupa z każdym dniem staje się nam coraz bliższe. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o prawidłową ergonomię pracy i wypoczynku, szczególnie natomiast snu.
Pielęgnacja skóry, ciepła kąpiel, krem do twarzy, sposoby na odmłodzenie

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczenie

Zwyrodnienie kręgosłupa co do zasady jest nieuleczalne, stąd też nie należy wierzyć w zapewnienia niektórych fizjoterapeutów czy osób deklarujących wiedzę medyczną, które zapewniają o możliwości jego wyleczenia. W rzeczywistości zwyrodnienie kręgosłupa jest czymś, z czym współczesna medycyna jeszcze sobie nie poradziła. Dodatkowo każda terapia traktująca zwyrodnienie kręgosłupu jako przyczynę bólu jest chybiona, nie istnieją naukowe dowody potwierdzające skuteczność którejkolwiek z nich.
 
Jeśli pacjent odczuwa dolegliwości bólowe w przebiegu zwyrodnienia kręgosłupa są one zwykle spowodowane innymi zaburzeniami, najczęściej w obrębie więzadeł, powięzi czy mięśni i to właśnie na tym powinniśmy skupić naszą uwagę terapeutyczną. Bardzo ważne jest, aby w takim przypadku stosować dobry materac i najlepszą poduszkę ortopedyczną, co pozwoli na utrzymywanie kręgosłupa w naturalnej pozycji podczas snu, a w konsekwencji także zmniejszy ból.
Materac ortopedyczny, materace zdrowotne, jak spać z bólem kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – zapobieganie

Zapobieganie zwyrodnieniu kręgosłupa skupia się wokół szeroko pojmowanego dbania o zdrowie kręgosłupa. W tym celu należy przede wszystkim zniwelować siedzący tryb życia, podejmując możliwie dużo zdrowej aktywności fizycznej. Poza tym bardzo ważne jest, aby zapobiegać zwyrodnieniu kręgosłupa także w trakcie snu.

Sen, który zajmuje około 1/3 życia każdego z nas i odbywa się w stanie całkowitej nieświadomości, jest najlepszym czasem na regenerację organizmu, ale też bywa przyczyną występowania wielu schorzeń. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wiedzieć, na czym skupić się podczas kupna materaca, jak również wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

 
 
Obok snu na najwyższej jakości materacu wysokoelastycznym, bardzo ważne jest zapewnienie sobie poduszki ortopedycznej dającej optymalne wsparcie odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy podczas snu. Takie połączenie pozwoli zapobiegać zwyrodnieniu kręgosłupa przez jego utrzymywanie w fizjologicznej pozycji przez całą noc.

Warto zadbać też o ergonomię stanowiska pracy, a wolny czas spędzać należy na spacerach czy rowerze. Ludzki kręgosłup nie jest bowiem przystosowany do braku ruchu, ale do dużej aktywności ficzycznej.
 Poduszka na zwyrodnienie kręgosłupa, poduszki ortopedyczne, jak wyleczyć osteoartrozę

Zwyrodnienie kręgosłupa – materac

Mogłoby się wydawać, że podczas leżenia nie obciążamy kręgosłupa, stąd też materac nie ma dużego wpływu na zwyrodnienie kręgosłupa. Nic bardziej mylnego! Leżenie w nieprawidłowej pozycji może mieć katastrofalny wpływ na nasze kręgosłupy.

Źle dobrana poduszka i zapadający się materac każdego dnia nadwyrężają więzadła kręgosłupa, rozciągają mięśnie i prowadzą do zmian zwyrodnieniowych. Świadczą o tym wyniki szwedzkich badań ciężaru wywieranego na dyski podczas przyjmowania poszczególnych pozycji ciała.

Warto więc zwrócić uwagę na materace piankowe od Onsen Sleeping, który jest polskim producentem najlepszych materaców. Pozwalają one na swobodną zmianę pozycji do spania oraz idealnie wspierają ciało i podpierają kręgosłup, odciążając go przez całą noc.

Posiadają one wszystkie 10 cech funkcjonalnego materaca, dzięki ich zaprojektowaniu w procesie design thinking z udziałem najlepszych specjalistów. Poza tym każdy z nich został zarejestrowany jako produkt medyczny klasy pierwszej, co świadczy o ich najwyższej jakości.
Obciążenie kręgosłupa, pozycje ciała, nacisk na kręgi, nacisk na kręgosłup, osteoartroza
Gdy leżymy na plecach, ciężar wywierany na nasze dyski w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wynosi około 25 kilogramów. Wystarczy jednak obrót na bok, aby wzrósł on do 75 kilogramów. Każde wygięcie kręgosłupa, które wynika ze złego materaca czy też źle dobranej poduszki, znacznie zwiększa tę wartość. To natomiast zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kręgosłupa.

W przypadku siedzenia na krześle ciężar wywierany na dyski wynosi około 140 kilogramów, zaś podczas siedzenia w pozycji zwieszonej z wychylonym ku przodowi tułowiej wzrasta do aż 275 kilogramów, co stanowi niemalże jego dwukrotność.

Należy dodać, że wyniki badań dotyczą osób o prawidłowej masie ciała. Każdy kilogram ponad prawidłową masę ciała może potęgować skalę przeciążenia. To zaś musi przekładać się negatywnie na jego zdrowie.

Rozwiązaniem najlepszym dla osób ze zwyrodnieniem kręgosłupa są materace o twardości wynoszącej około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, a więc dobrane do około 93% populacji. Materace te pozwalają na maksymalny komfort snu dla wszystkich, niezależnie od przyjętej pozycji snu.

Jednocześnie unikać należy materacy, których górna warstwa wykonana jest z pianki termoelastycznej z pamięcią typu visco, bowiem te zapadają się i stają się zbyt miękkie, co przekłada się na zapadanie ciała i przeciążanie poszczególnych kręgów.

Bardzo ważne jest, aby móc przetestować materac przez przynajmniej miesiąc w zaciszu własnej sypialni. Dlatego też Onsen Sleeping daje każdemu możliwość przetestowania swoich produktów, w tym idealnego materaca Osaka Air przez 100 dni z gwarancją zwrotu pieniędzy.
Materac na kręgosłup, materace ortopedyczne, ból kręgosłupa, osteoartroza

Zwyrodnienie kręgosłupa – poduszka ortopedyczna

Przy zwyrodnieniu kręgosłupa niezbędne staje się zakupienie poduszki ortopedycznej. Problem polega jednak na tym, że ostatnimi czasy te stały się produktami zbyt skomercjonalizowanymi, które można zakupić już nawet w dyskontach spożywczych, mimo że wtedy pozostają one nimi tylko z nazwy.

Na rynku można spotkać wiele kształtów, rozmiarów i wypełnień produktów, które przez sprzedawców nazywane są właśnie poduszkami ortopedycznymi. Przeciętnemu użytkownikowi bardzo ciężko jest odróżnić prawdziwe poduszki ortopedyczne od tych, w których rzekoma ortopedyczność jest jedynie chwytem marketingowym. Zwyrodnienie kręgosłupa na nich może się wyłącznie pogłębić.

Dobra poduszka ortopedyczna to taka, która jest wyrobem medycznym klasy pierwszej. To oznacza, że taka poduszka taka powinna zostać zarejestrowana w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. Gwarantuje to spełnienie wymogów stawianych producentowi przez polskie przepisy prawa, a także dyrektywy Unii Europejskiej. Taki produkt musiał zostać przebadany i uzyskać niezbędne certyfikaty przed jej dopuszczeniem do sprzedaży.

Poduszki ortopedyczne będące wyrobami medycznymi klasy pierwszej powinny być też zaprojektowane i wykonane zgodnie z zaleceniami specjalistów, a przede wszystkim lekarzy i fizjoterapeutów.

Do takich produktów należą poduszki ortopedyczne od Onsen Sleeping wykonane w technologii design thinking zapewniającej odpowiednie podejście do klientów. Dla osób ze zwyrodnieniem kręgosłupa polecane są: Są to najlepsze dostępne na polskim rynku poduszki ortopedyczne przeznaczone dla osób cierpiących na dolegliwości związane z kręgosłupem. Zapobiegają spłycaniu lordozy szyjnej i zmniejszają ryzyko wytworzenia zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Nasze poduszki ortopedyczne przeszły przez długi proces design thinking i były testowane na osobach, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, takie jak: zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia, zniesiona lordoza szyjna, kręgozmyk, stenozy kanału kręgowego, stenozy otworów międzykręgowych i inne.

U osób testujących nasze produkty obserwowano między innymi zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego, poprawę jakości i długości snu, zmniejszenie porannej sztywności karku oraz zniwelowanie parestezji w obrębie kończyny górnej (drętwienia ręki).

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materace ortopedyczne, materac zdrowotny, materac na zwyrodnienie kręgosłupa

FAQ: Zwyrodnienie kręgosłupa

Jakie są objawy zwyrodnienia kręgosłupa?

Najczęstsze objawy zwyrodnienia kręgosłupa to: poranna sztywność kręgosłupa, poranne bóle kręgosłupa, zmniejszenie ruchomości kręgosłupa, trzeszczene kręgosłupa, mrowienie kręgosłupa i kończyn, drętwienie kręgosłupa i kończyn, czasowe zanikanie czucia głębokiego, czasowe zanikanie czucia powierzchniowego. 

Czy da się wyleczyć zwyrodnienie kręgosłupa?

Nie. Zwyrodnienia kręgosłupa nie da się wyleczyć. Da się natomiast zmimalizować objawy zwyrodnienia kręgosłupa, czemu służą odpowiednie ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutę, a także zadbanie o właściwą higienę snu. Zwyrodnienie kręgosłupa często powoduje mniej dolegliwości, gdy śpimy na dobrej jakości materacu wysokoelastycznym, a także odpowiednio wyprofilowanej poduszce ortopedycznej.

Co jest dobre na zwyrodnienie kręgosłupa?

Na zwyrodnienie kręgosłupa dobra jest rehabilitacja oparta na fizjoterapii i fizykoterapii. Poza tym przy zwyrodnieniu kręgosłupa należy zadbać o posiadanie odpowiedniego materaca wysokoelastycznego i poduszki ortopedycznej, dzięki której będzie on miał szansę choć częściowo się zregenerować.

Czym grozi zwyrodnienie kręgosłupa?

Zwyrodnienie kręgosłupa grozi zmniejszeniem ruchomości kończyn i silnymi dolegliwościami bólowymi. W skrajnych przypadkach zwyrodnienie kręgosłupa może prowadzić do ucisku na korzeń nerwu, co zmniejszy ruchliwość kończyn przez osłabienie ich siły mięśniowej. Poza tym zwyrodnienie kręgosłupa może prowadzić do zaburzeń czynnościowych narządów wewnętrznych.

Jak żyć ze zwyrodnieniem kręgosłupa?

Życie ze zwyrodnieniem kręgosłupa nie musi być pełne bólu i ograniczeń. W przypadku zwyrodnienia kręgosłupa często bardzo ważna jest zmiana trybu życia, aby odpowiednio wzmocnić mięśnie dokoła kręgosłupa. Poza tym istotne w życiu ze zwyrodnieniem kręgosłupa jest zadbanie o prawidłowa higienę snu, a przede wszystkim odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w nocy.,

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to live and function healthily...