Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Materac na kręgosłup – jak mądrze dokonać wyboru?

14 lipca 2021
Materac na kręgosłup, materac na ból kręgosłupa, materace na kręgosłup, materac leczniczy, materace lecznicze
Materac na kręgosłup poszukujemy głównie wtedy, gdy cierpimy schorzenia z nim związane. Do tych najczęściej należy zwyrodnienie kręgosłupa oraz związana z nim dyskopatia. Obok nich coraz częściej materac na kręgosłup poszukują osoby, które są dotknięte zniesieniem lordozy szyjnej lub bardziej zaawansowaną przypadłością, jaką jest powstanie kifozy szyjnej.

Coraz częściej materac na kręgosłup poszukują jednak również osoby zdrowe, które zmagają się z bólem kręgosłupa lędźwiowego lub bólem kręgosłupa szyjnego. Wielu z nas zaczyna poszukiwać materac na kręgosłup także wtedy, kiedy doznaje bólu głowy po przebudzeniu lub zwyczajnie chce zadbać o profilaktykę chorób kręgosłupa.

Ostatnią grupą osób, które poszukują materac na kręgosłup, są ludzie posiadający aktualnie materac z pamięcią kształtu, którzy są świadomi jego negatywnego wpływu na zdrowie i zaczynają już dostrzegać go w swoim codziennym funkcjonowaniu.
Nawet 80% osób, które cierpią z powodu bólu kręgosłupa w ciągu dnia, doznaje go także w nocy.

Niezależnie od powodów, dla których poszukujemy materac na kręgosłup, najczęściej powodują one u nas gorsze samopoczucie. Mamy też już wtedy świadomość, że posiadamy zły materac, którego objawy zmniejszają nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne, zaś materac nawierzchniowy nie zda egzaminu. Materac na kręgosłup ma być więc dla nas lekarstwem, które pozwoli na lepszy sen i szczęśliwsze życie.

Doznawane objawy wynikają bardzo często z niewłaściwego doboru materaca piankowego lub posiadania jednego ze szkodliwych dla zdrowia materaców sprężynowych, które stanowią jeden z najmniej funkcjonalnych produktów na rynku. Na nieprawidłowy wybór materaca wpływ mogły mieć zapewne skale twardości materaców, które nie mają żadnego uzasadnienia.

Materac na kręgosłup, zły materac, objawy choroby kręgosłupa

Materac na kręgosłup powinien wspierać jego wszystkie naturalne krzywizny. Kręgosłup zawiera natomiast w sobie:

  • kręgi C1-C2 znajdujce się w odcinku szyjnym kręgosłupa i obejmujące lordozę szyjną;
  • kręgi Th1-Th12 znajdują się w odcinku piersiowym kręgosłupa i obejmujące kifozę piersiową;
  • kręgi L1-L5 znajdują się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i obejmujące lordozę lędźwiową;
  • kręgi S1-S2 znajdują się w odcinku krzyżowo-guzicznym kręgosłupa i obejmujące kifozę krzyżowo-guziczną.
Kifozy i lordozy to naturalne uwypuklenia kręgosłupa, które gwarantują jego prawidłowe działanie. Materac na kręgosłup musi więc wspierać ich fizjologiczny kształt. Odpowiadają one bowiem za amortyzację w ciągu dnia, a także równomierne rozkładanie ciężaru ciała. Wszelkie odstępstwa od ich naturalnego kształtu spowodują dolegliwości kręgosłupa, których materac na kręgosłup nigdy w pełni samodzielnie nie usunie.

Utrzymaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa nie sprzyja siedzący tryb życia, który dodatkowo często jest obarczony niepopularną w Polsce ergonomią. Często bowiem praca zdalna wiąże się z brakiem dbałości o odpowiednią postawę i krzesło, które wspomoże ich zachowanie.

Jeśli więc interesuje nas materac na kręgosłup, prawdopodobnie cierpimy na spłyconą lub zniesioną lordozę szyjną. W tym przypadku ból często promieniuje aż do łopatek, ramienia, ręki i kręgosłupa piersiowego. Z kolei wszelkie bóle i problemy w dolnej części pleców, pośladku i nodze związane są ze zniesieniem lordozy lędźwiowej. Pozbawienie kręgosłupa naturalnych krzywizn i amortyzacji, prowadzi do rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz dyskopatii.
Materac na kręgosłup, materac na ból kręgosłupa, materace na kręgosłup, materac leczniczy, materace lecznicze

Materac na kręgosłup – cechy

Cechy dobrze dobranego materaca na kręgosłup powinny zapewniać odpowiedni komfort niezależnie od pozycji do spania. Materac na kręgosłup powinien bowiem wspierać równomierny rozkład ciężaru ciała, a tym samym dopasowywać się i konturować wszystkie krzywizny kręgosłupa.

Żaden materac, a tym bardziej materac na kręgosłup, nie powinien powodować zapadania się ciała, ani jego nadmiernego unoszenia. Poza tym nie może wywierać ucisku na bark czy biodro. Głównie jednak materac na kręgosłup wybieramy, gdy cierpimy na ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból kręgosłupa szyjnego.
Materac na kręgosłup, materac na ból kręgosłupa, materace na kręgosłup, materac leczniczy, materace lecznicze

Materac na kręgosłup – za miękki

Materac na kręgosłup powinien wspierać jego naturalną pozycję. Dlatego też za miękki materac zdecydowanie nie będzie odpowiednim materacem na kręgosłup, ani też nie wpłynie korzystnie na żadną inną część ciała.
 

Miękki materac na kręgosłup powoduje, że łopatki, ramiona i tułów zapadają się. Dotyczy to szczególnie popularnych materaców visco, ale również innego rodzaju niskiej jakości materaców, niezależnie od ich ceny. Zapadanie się ciała powoduje natomiast wyginanie kręgosłupa w nienaturalne pozycje.
 

 

Tu na uwadze należy mieć także to, jaką poduszkę posiadamy. Wybierając materac na kręgosłup powinniśmy bowiem zadbać także o odpowiednią poduszkę ortopedyczną, która zapobiegnie protrakcji, czyli nadmiernemu wysunięciu głowy do przodu, a jednocześnie nie zapadnie się pod jej ciężarem.

 

Spanie na miękkim materacu na kręgosłup przy niewłaściwej poduszce spodowuje nieodpowiednie ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa, co doprowadzić może do zniesionej lordozy szyjnej, a dodatkowo zwiększyć ryzyko wystąpienia dyskopatii na całej jego długości.

Materac na kręgosłup, miękki materac, ból pleców, zły materac, objawy zwyrodnienia kręgosłupa
Jeśli materac powoduje zapadanie się, barki nadmiernie wysuwają się w przód. Konsekwencją tego jest przykurcz mięśni piersiowych w przedniej stronie klatki piersiowej. Sylwetka staje się przez to przygarbiona, zaś ramiona zaczynają boleć. Dodatkowo pojawia się ból głowy po przebudzeniu, a często także insomnia, co stanowi dodatkowe argumenty za kupnem nowego materaca na kręgosłup.

Poza tym za miękki materac prowadzi do zapadania się miednicy i przyrodzeniu bioder, niezależnie od pozycji do spania. To natomiast często wywołuje ból biodra, wywołując lub wzmacniając zmiany degeneracyjne. W skrajnych przypadkach prowadzić to będzie do konieczności wszczepienia endoprotezy biodra, a także długotrwałej rehabilitacji.
 

Przy leżeniu na boku wywoła on również boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skoliozę, a także dysproporcję mięśniową. Te bowiem po jednej stronie tułowia będą nadmiernie rozciągnięte, a po drugiej znacząco przykurczone. Dlatego też materac na kręgosłup nie może być miękki.

Materac na kręgosłup, miękki materac, ból pleców, zły materac, objawy zwyrodnienia kręgosłupa
Gdy preferujemy spanie na plecach, za miękki materac i zapadająca się w nim miednica pociągnie za sobą odcinek lędźwiowy kręgosłupa. To natomiast powoduje wypłaszczenie, a następnie zniesienie lordozy lędźwiowej, co wynika z podtrzymywania nieprawidłowej jego pozycji.
Materac na kręgosłup, materac na ból kręgosłupa, materace na kręgosłup, materac leczniczy, materace lecznicze

Materac na kręgosłup – za twardy

Choć według ludowych przypowieści materac na kręgosłup powinien być twardy, nie jest to prawdą. Przy wyborze materaca na kręgosłup nie powinniśmy sugerować się Biskupinem czy też łóżkami w średniowieczu, ale współeczesnym dorobkiem naukowym. Z niego zaś płynie wniosek, iż materac na kręgosłup nie może być twardy.
 

Sen na za twardym materacu powoduje powstawanie punktów kumulacji ucisku. Działająca w nich siła naciska na poszczególne części ciała, co przekłada się na doznawanie dodatkowych dolegliwości somatycznych. Dotyczy to wszystkich pozycji do spania, lecz przede wszystkim spania na boku i na plecach.
 

Gdy na tego typu materacu leżymy na plecach, punkty kumulacji wagi skupiają się wokół łopatek. Tymczasem przy leżeniu na boku, ucisk dotyczy przede wszystkim barku. W obu tych przypadkach doznawać możemy bardzo silnego bólu kręgosłupa szyjnego, a przy dłuższym spaniu na twardym podłożu z pewnością doprowadzimy do powstania schorzeń kręgosłupa.

Punkty kumulacji wagi w przypadku spania na boku związane są z nadmiernym uciskiem na staw biodrowy, na którym bezpośrednio opiera się ciało. Dodatkowo nie daje to możliwości podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co także zmienia jego pozycję na niefizjologiczną.

Materac na kręgosłup, twardy materac, ból pleców, zły materac, objawy zwyrodnienia kręgosłupa
Materac na kręgosłup nie powinien być zatem twardy, bowiem powoduje nie tylko dyskomfort w okolicy miednicy, ale też nie umożliwia odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Ułożenie ciała na takim podłożu nadmiernie osłabia i rozciąga rownież mięśnie brzucha.
Materac na kręgosłup, twardy materac, ból pleców, zły materac, objawy zwyrodnienia kręgosłupa

Materac na kręgosłup – średnio twardy

Wybierając materac na kręgosłup, do twardości materaca należy przyłożyć bardzo dużą wagę. Ta zaś powinna być uniwersalna i w przypadku materac na kręgosłup wynosić 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, co przekłada się teoretycznie na materac H3, czyli średnio twardy.
 

Nabycie materaca na kręgosłup o średniej twardości pozwoli na doskonałe podparcie ciała i kręgosłupa. Średnio twardy materac na kręgosłup chroni również głowę i barki przed zjawiskiem protrakcji. Przy zastosowaniu odpowiedniej poduszki ortopedycznej zapewni on ułożenie kręgosłupa w prostej liniii uwzględniającej jego naturalne krzywizny. Taki zestaw pozwoli również ciału nie zapadać się, a także nie spowoduje jego nadmiernego ucisku.

Materac na kręgosłup, materac średnio twardy, ból pleców, zły materac, zdrowie kręgosłupa

Materac na kręgosłup – wysokoelastyczny

Idealny materac na kręgosłup wykonany powinien być z pianki poliuretanowej, jednak nigdy nie z zamkniętokomórkowej pianki tradycyjnej typu T. Poza tym pianka memory nie powinna znajdować się w jego pierwszej warstwie. Stąd też za najlepsze materace na kręgosłup uważa się materace wysokoelastyczne, które posiadają najlepsze dla zdrowia właściwości.
Dobry materac na kręgosłup nie może być materacem z pamięcią kształtu!
Dobry materac na kręgosłup powinien mieć budowę warstwową. Jego poszczególne warstwy powinny być starannie zaprojektowane, a także cechować się najwyższą jakością. Sam projekt materaca na kręgosłup nie będzie bowiem mieć znaczenia, jeśli użyte do jego budowy pianki poliuretanowe będą cechować się niską jakością.

W dolnej warstwie materaca na kręgosłup powinna znajdować się otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR o dużej gęstości i twardości. Jej zadaniem jest zapewnienie stabilności i podparcia dla całego materaca na kręgosłup. Jej gęstość i twardość nie powinna być odczuwana podczas leżenia, czemu zapobiega odpowiednie ułożenie kolejnych warstw. Jest to jeden z powodów, dla których materace nawierzchniowe nie stanowią dobrego rozwiązania w zastępstwie za materac na kręgosłup.
Dla poczucia komfortu i konturowania ciała, pianka memory powinna znajdować się w drugiej warstwie materaca na kręgosłup!
Kolejna, czyli druga od dołu warstwa materaca na kręgosłup, również powinna być wykonana z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, jednak jej gęstość i twardość powinny być już niższe. Stanowi ona bowiem warstwę przejściową między strefami twardości górnych warstw materaca na kręgosłup a jego warstwy bazowej.

Odpowiada ona za odpowiedni poziom elastyczności materaca oraz podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa. Warto, aby ta warstwa materaca na kręgosłup posiadała odpowiednio zaprojektowane poprzeczne kanały, które wspomogą proces wentylacji. Warto przy tym pamiętać, że cyrkulacja powietrza w każdego rodzaju materacu odbywa się głównie poziomo. Stąd też tworzenie przez niektórych producentów materaców pionowych kanałów wentylacyjnych mija się z celem.

 
Na komfort materaca na kręgosłup składa się przede wszystkim jego funkcjonalność!
Nad drugą warstwą materaca, a więc w jego trzeciej warstwie od dołu, umieszczona powinna być pianka termoelastyczna typu visco, znana również jako pianka memory, której zadaniem jest wzmacniać pozytywne cechy pozostałych warstw.

Celem tej warstwy materaca na kręgosłup jest zapewnienie optymalnego konturowania ciała przez dopasowanie się do jego kształtu. Ma ona również za zadanie wyeliminowanie punktów kumulacji wagi, które mogłyby w innym przypadku wpływać na zaburzenia krążenia. Dzięki niej materac na kręgosłup pozostaje funkcjonalny i komfortowy.

Należy jednak pamiętać, aby pianka memory nie stanowiła pierwszej od góry warstwy jakiegokolwiek rodzaju materaca. Takie jej ułożenie powoduje bowiem, że ujawni ona swoje oczywiste wady. Ten rodzaj pianki poliuretanowej jest bowiem w dużej mierze pozbawiony elastyczności i sprężystości, co powoduje zapadanie się materaca w trakcie snu. Może się więc to przekładać na nasilanie bólu głowy po przebudzeniu, jak również różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa. Przede wszystkim zaś pogłębi on ból kręgosłupa lędźwiowego z uwagi na jego nadmierne obciążenie.

Co istotne, pod tą warstwą materaca na kręgosłup umieszczona powinna być siatka Aero 3D, która wspomoże jej wentylację, a w konsekwencji odprowadzanie wilgoci i ciepła na zewnątrz materaca przez znajdujące się pod nią kanały. Dzięki temu materac na kręgosłup pozwoli zniwelować nocne poty, a także wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Pierwsza warstwa materaca na kręgosłup jest najważniejsza!
Materac na kręgosłup w najwyżej położonej warstwie powinien posiadać otwartokomórkową piankę wysokoelastyczną typu HR o odpowiedniej gęstości i twardości. Oznaczenie najlepszej pianki poliuretanowej, jaka będzie się idealnie nadawać do stworzenia materaca na kręgosłup, to HR3020.
 
Dzięki niej ciało nie jest zasysane i nie zapada się w materac, tak jak ma to miejsce w materacu z pamięcią kształtu, ale jest odpowiednio konturowane. Eliminuje to nie tylko bóle i inne dolegliwości, ale też pozwala na swobodną zmianę pozycji do spania, co pozwala na większy komfort snu.
Materac piankowy na kręgosłup, wysokoelastyczny materac na kręgosłup, materace online, pianka poliuretanowa

Materac na kręgosłup – idealny wybór

Idealny materac na kręgosłup, który wykonany zostało jako efekt procesu design thinking, w którym brał udział sztab najwyższej klasy specjalistów, to materac Osaka Air o najlepiej skomponowanej warstwowej budowie. Jego optymalna twardość i dynamika czynią go najlepszym materacem do łóżka, bez względu na posiadany stelaż do łóżka.

Sprzedawane przez Onsen Sleeping materace online chronią przed nadmiernym uciskiem oraz zjawiskiem protrakcji głowy i szyi. Dają one zachowanie odpowiedniego odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa podczas całej nocy.
Materac na kręgosłup, materac na ból kręgosłupa, materace na kręgosłup, materac leczniczy, materace lecznicze
Oczywiście należy pamiętać o tym, że żaden materac na kręgosłup nie wyleczy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa czy też dyskopatii, ale stanowi ważny element leczenia i rehabilitacji. Zadaniem materaca na kręgosłup jest wsparcie regeneracji oraz odciążenie bolesnych struktur podczas snu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Poduszki ortopedyczne, producent poduszek, sklep z poduszkami, poduszka na kręgosłup

FAQ: Materac na kręgosłup

Jaki jest najlepszy materac na kręgosłup?

Najlepszy materac na kręgosłup to materac średnio twardy, a więc cechujący się twardością rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Powinien być on materacem funkcjonalnym. Oznacza to, że materac na kręgosłup musi cechować się nie tylko optymalną twardością, ale i spełniać wszystkie funkcjonalności dobrego materaca.

Jakie cechy powinien mieć materac na kręgosłup?

Materac na kręgosłup powinien cechować się najwyższym poziomem komfortu i być funkcjonalny. Oznacza to, że kupując materac na kręgosłup powinniśmy zwrócić uwagę na jego odpowiednią twardość, ale też gęstość i sprężystość. Dzięki odpowiedniej dynamice i zachowaniu wysokiej cyrkulacji powietrza, materac na kręgosłup stanie się pomocny w jego leczeniu i rehabilitacji. Dodatkowo powinien być on wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Jakiej twardości powinien być materac na kręgosłup?

Materac na kręgosłup powinien być średnio twardy. Idealna twardość materaca na kręgosłup wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taka twardość materaca zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa przy zachowaniu najwyższego poziomu komfortu.

Czy twardy materac na kręgosłup jest dobry?

Nie. Twardy materac nie jest dobry na kręgosłup, ponieważ nie zapewnia mu odpowiedniego podparcia. Materac twardy nie pozwala na zachowanie fizjologicznego kształtu kręgosłupa w trakcie snu, nadmiernie go wypłaszczając. Poza tym taki materac przy spaniu na boku prowadzi do nieprawidłowego ułożenia kończyn, co wywoływać może dodatkowe dolegliwości, a przede wszystkim zwyrodnienie stawu biodrowego.

Czy miękki materac na kręgosłup jest dobry?

Nie. Miękki materac nie jest dobry na kręgosłup, ponieważ nie zapewnia mu odpowiedniego podparcia. Materac mięki nie pozwala na zachowanie fizjologicznego kształtu kręgosłupa w trakcie snu, nadmiernie go wyginając. Poza tym taki materac zapada się pod ciałem człowieka, co prowadzi do utrudnień w zmianie pozycji do spania. Dodatkowo może on prowadzić do nadmiernego przywodzenia bioder, a w konsekwencji do ich zwyrodnienia.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie Sie die perfekte Matratze für sich selbst auswählen...