To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Materac na kręgosłup – jak mądrze dokonać wyboru?14 lipca 2021 |
![]() |
Niezależnie od powodów, dla których poszukujemy materac na kręgosłup, najczęściej powodują one u nas gorsze samopoczucie. Mamy też już wtedy świadomość, że posiadamy zły materac, którego objawy zmniejszają nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne, zaś materac nawierzchniowy nie zda egzaminu. Materac na kręgosłup ma być więc dla nas lekarstwem, które pozwoli na lepszy sen i szczęśliwsze życie.
Doznawane objawy wynikają bardzo często z niewłaściwego doboru materaca piankowego lub posiadania jednego ze szkodliwych dla zdrowia materaców sprężynowych, które stanowią jeden z najmniej funkcjonalnych produktów na rynku. Na nieprawidłowy wybór materaca wpływ mogły mieć zapewne skale twardości materaców, które nie mają żadnego uzasadnienia.
Materac na kręgosłup powinien wspierać jego wszystkie naturalne krzywizny. Kręgosłup zawiera natomiast w sobie:
Materac na kręgosłup powinien wspierać jego naturalną pozycję. Dlatego też za miękki materac zdecydowanie nie będzie odpowiednim materacem na kręgosłup, ani też nie wpłynie korzystnie na żadną inną część ciała.
Miękki materac na kręgosłup powoduje, że łopatki, ramiona i tułów zapadają się. Dotyczy to szczególnie popularnych materaców visco, ale również innego rodzaju niskiej jakości materaców, niezależnie od ich ceny. Zapadanie się ciała powoduje natomiast wyginanie kręgosłupa w nienaturalne pozycje.
Tu na uwadze należy mieć także to, jaką poduszkę posiadamy. Wybierając materac na kręgosłup powinniśmy bowiem zadbać także o odpowiednią poduszkę ortopedyczną, która zapobiegnie protrakcji, czyli nadmiernemu wysunięciu głowy do przodu, a jednocześnie nie zapadnie się pod jej ciężarem.
Spanie na miękkim materacu na kręgosłup przy niewłaściwej poduszce spodowuje nieodpowiednie ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa, co doprowadzić może do zniesionej lordozy szyjnej, a dodatkowo zwiększyć ryzyko wystąpienia dyskopatii na całej jego długości.
Przy leżeniu na boku wywoła on również boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skoliozę, a także dysproporcję mięśniową. Te bowiem po jednej stronie tułowia będą nadmiernie rozciągnięte, a po drugiej znacząco przykurczone. Dlatego też materac na kręgosłup nie może być miękki.
Choć według ludowych przypowieści materac na kręgosłup powinien być twardy, nie jest to prawdą. Przy wyborze materaca na kręgosłup nie powinniśmy sugerować się Biskupinem czy też łóżkami w średniowieczu, ale współeczesnym dorobkiem naukowym. Z niego zaś płynie wniosek, iż materac na kręgosłup nie może być twardy.
Sen na za twardym materacu powoduje powstawanie punktów kumulacji ucisku. Działająca w nich siła naciska na poszczególne części ciała, co przekłada się na doznawanie dodatkowych dolegliwości somatycznych. Dotyczy to wszystkich pozycji do spania, lecz przede wszystkim spania na boku i na plecach.
Gdy na tego typu materacu leżymy na plecach, punkty kumulacji wagi skupiają się wokół łopatek. Tymczasem przy leżeniu na boku, ucisk dotyczy przede wszystkim barku. W obu tych przypadkach doznawać możemy bardzo silnego bólu kręgosłupa szyjnego, a przy dłuższym spaniu na twardym podłożu z pewnością doprowadzimy do powstania schorzeń kręgosłupa.
Punkty kumulacji wagi w przypadku spania na boku związane są z nadmiernym uciskiem na staw biodrowy, na którym bezpośrednio opiera się ciało. Dodatkowo nie daje to możliwości podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co także zmienia jego pozycję na niefizjologiczną.
Wybierając materac na kręgosłup, do twardości materaca należy przyłożyć bardzo dużą wagę. Ta zaś powinna być uniwersalna i w przypadku materac na kręgosłup wynosić 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, co przekłada się teoretycznie na materac H3, czyli średnio twardy.
Nabycie materaca na kręgosłup o średniej twardości pozwoli na doskonałe podparcie ciała i kręgosłupa. Średnio twardy materac na kręgosłup chroni również głowę i barki przed zjawiskiem protrakcji. Przy zastosowaniu odpowiedniej poduszki ortopedycznej zapewni on ułożenie kręgosłupa w prostej liniii uwzględniającej jego naturalne krzywizny. Taki zestaw pozwoli również ciału nie zapadać się, a także nie spowoduje jego nadmiernego ucisku.
Najlepszy materac na kręgosłup to materac średnio twardy, a więc cechujący się twardością rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Powinien być on materacem funkcjonalnym. Oznacza to, że materac na kręgosłup musi cechować się nie tylko optymalną twardością, ale i spełniać wszystkie funkcjonalności dobrego materaca.
Materac na kręgosłup powinien cechować się najwyższym poziomem komfortu i być funkcjonalny. Oznacza to, że kupując materac na kręgosłup powinniśmy zwrócić uwagę na jego odpowiednią twardość, ale też gęstość i sprężystość. Dzięki odpowiedniej dynamice i zachowaniu wysokiej cyrkulacji powietrza, materac na kręgosłup stanie się pomocny w jego leczeniu i rehabilitacji. Dodatkowo powinien być on wyrobem medycznym klasy pierwszej.
Materac na kręgosłup powinien być średnio twardy. Idealna twardość materaca na kręgosłup wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taka twardość materaca zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa przy zachowaniu najwyższego poziomu komfortu.
Nie. Twardy materac nie jest dobry na kręgosłup, ponieważ nie zapewnia mu odpowiedniego podparcia. Materac twardy nie pozwala na zachowanie fizjologicznego kształtu kręgosłupa w trakcie snu, nadmiernie go wypłaszczając. Poza tym taki materac przy spaniu na boku prowadzi do nieprawidłowego ułożenia kończyn, co wywoływać może dodatkowe dolegliwości, a przede wszystkim zwyrodnienie stawu biodrowego.
Nie. Miękki materac nie jest dobry na kręgosłup, ponieważ nie zapewnia mu odpowiedniego podparcia. Materac mięki nie pozwala na zachowanie fizjologicznego kształtu kręgosłupa w trakcie snu, nadmiernie go wyginając. Poza tym taki materac zapada się pod ciałem człowieka, co prowadzi do utrudnień w zmianie pozycji do spania. Dodatkowo może on prowadzić do nadmiernego przywodzenia bioder, a w konsekwencji do ich zwyrodnienia.